Soru:
'Yeşil' fasulyelerin kalitesini nasıl değerlendiririm?
Tim Post
2015-01-28 10:37:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Önümüzdeki aylarda bazı kahve çiftliklerini ziyaret etme şansım olacak ve bu sırada küçük miktarlarda "yeşil" Arabica çekirdekleri satın alabileceğim. Geçmişte bu tür fasulyeleri satın alırken edindiğim tek deneyim çevrimiçi oldu ve aldığım çekirdeklerinin taze olarak kabul edilip edilemeyeceğinden pek emin değilim.

Artık gerçekten bir şansım var. ne elde ettiğimi görmeden önce, kalite açısından taze bir fasulyede ne aramalıyım? Çekirdeğin (uygun şekilde kavrulmuşsa) iyi bir şey üreteceğini gösteren, arayabileceğim özellikler var mı? Yalnızca daha önce satın aldıklarımla karşılaştırabilirim, ki bu şüpheli kaliteye sahipti, bu yüzden ne arayacağımı tam olarak bilmiyorum.

Bir cevap:
#1
+8
JavaCake
2015-01-28 13:08:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ucuz fasulyeden oldukça pahalı fasülyelere kadar her şeyi satın alıyorum ve daha pahalı (ve daha kaliteli) fasulyeleri satın alırken keşfettiğim şey, fasulyenin kokusunun biraz daha güçlü olduğu ve aslında normalden daha fazla kokabildiğiydi. çimen kokusu. Meyvelerden ve sert kabuklu yemişlerden gelen notlar alışılmadık değildir ve biraz daha kaliteli kahvenin bir göstergesi olabilir.

Bunun bilimsel bir kanıtı yok ve pahalı kahve bile kötü olsa da, deneysel yaklaşımım Kahve kalitesinde bir adım ne olabilir?

Bunun dışında, kavrulmadan önce çekirdek kalitesini belirlemenin zor olduğunu itiraf etmeliyim.

Ben de tam olarak bunu almayı umuyordum, çünkü en iyi yanıt deneyimden geliyor.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...