Soru:
Neden bazıları Starbucks kahvesine alay ediyor?
fredley
2015-01-28 15:56:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İş uygulamaları bir yana, Starbucks kahvesi, kendilerini kahve meraklıları olarak gören insanlardan pek çok alay konusu oluyor gibi görünüyor. Bu neden? Kremsi, buzlu, şuruplu muazzam bir içecek fikrinin neden hoşlanmayabileceğini anlayabiliyorum, ancak gerçek espressosunda yanlış bir şey var mı?

Bu yaygın zihniyetin bir örneği Time.com:

[...] bildiğim hiçbir kahve züppesi bir latte içerek ölü yakalanmazdı, özellikle de ima ettikleri Starbucks latte.

blok alıntı>
Bu biraz öznel ve düşünceli değil mi? Bu tür sorular burada konuya göre değerlendiriliyor mu?
@EdChum Bunu sorarken benim amacım. Meta üzerinde tartışalım mı?
Öyle düşünüyorum, topluluk tepkilerini ölçmek için burada bırakın ama bence kuralların ne olduğunu netleştirmemiz gerekiyor
Bence çoğunlukla yüksek fiyat, en azından benim bölgemde oraya giden insanlar züppe sayılıyor.
'kahve züppesi' konu alanının bir parçasıdır (iyi veya kötü). "Bu, Issac Newton'un doğrulanabilir bir soyundan gelenler tarafından tek kaynaktan seçilmiş değil" gibi şeyler. Sorunun dayanak noktası olarak ileri sürülen iddiaların doğrulanmasını tavsiye ederim, ancak bu basit bir blog aramasıyla yapılabilecek kadar kolaydır.
görüşe dayalı olarak işaretleniyor. Açıkçası, bu bundan başka bir şey olamaz.
Bunun konuyla ilgili olup olmadığı hakkında bir [meta soru] (http://meta.coffee.stackexchange.com/questions/36/do-we-consider-this-question-on-topic) yayınladım
@TimPost Yeterli olacak uygun bir teklif buldum!
Soru, kahve içimini ve kahve topluluğunun kaliteli kahve olarak neyi düşündüğünü tartışmaya açıyor. Bunu sorudan farklı buluyorum: Starbucks'tan hoşlanıyor musunuz?
Fikir temelli, ancak genel olarak kahve de öyle. Bence yanıt, görüşün nedenlerinin bir listesi. Zaten evde kavurma yapan arkadaşları olan özel bir kahveye "girmek" isteyen biri için bu çok makul bir soru.
Çünkü fasulyeleri cehenneme döndü. :)
üç yanıtlar:
#1
+34
Tim Post
2015-01-28 18:44:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tutarlılığı korumak için Starbucks, kahvesini birçok kişinin tercih edebileceğinden biraz biraz daha uzun süre kavurur. New York'ta alacağınız espressonun tadı tıpkı Hong Kong ya da Yeni Delhi'de aldığınız espressonun tadı gibi olacak - bu aslında oldukça etkileyici. Yine de, ikinci 'çatlağı' geçen çekirdeklerinden hoşlanan biriyseniz - espressosunu biraz fazla karanlık, biraz fazla acı ve hayal kırıklığını kabul etmek için biraz fazla pahalı bulabilirsiniz.

Şimdi, çantada sattıkları kahve size birçok seçenek sunuyor - yine de pek çok yerde sarışın kavrulmuş güzel bir tek kaynaklı Arabica çuvalı alabilirsiniz. İçinde süt olan bir şeyler sipariş etmek için oradaysanız, muhtemelen çekirdeklerinin tadı ne kadar koyu olduğunu fark etmeyeceksiniz - muhtemelen sadece kahvenizin tadını çıkaracaksınız.

Ancak, eğer isterseniz doğrudan espressoyu veya temelde suyla kesilmiş espresso veya çok az süt içeren bir içecek alma eğilimindeyseniz, burnunuzu havaya biraz bastırabilirsiniz. Sonra yine, her gün bir fincan hafif kahvenin üzerine acı bir espresso alırdım.

Fırsat verilirse insanlar şikayet etmeyi sever. Espressosunu seviyorsanız tadını çıkarın - beğenmediyseniz başka bir espresso için :)

Bence tutarlılık, tam olarak "kahve züppelerinin" bundan hoşlanmamasından kaynaklanıyor. Hepsi rosto gibi tadı (daha koyu kavurmanın nedenlerinden biri) ve fasulyenin başlangıçtaki tadı kayboldu. Kahvenin eğlencesinin bir kısmı, farklı kahve çekirdeklerinin farklı tadıdır. Starbucks, tüketiciye asla ulaşmamasını sağlar ve zevklerinin olması gerektiği gibi olduğunu daha iyi bilmeyen insanları ikna eder.
@ChrisinAK Espresso içen tüketicilere asla ulaşmamasını sağlar, kabul ediyorum. Onların kredisine göre, damlama bölümünde bazı yaratıcı karışımları ve seçenekleri var, ama iyi, bu .. damla :) Bence bu büyük bir zincirin karşılaşacağı bir sorun, öğütmek için bu kadar çok kavurma ve fasulye seçeneğine sahip olmak. birçok yer çok fazla 'küçülme' ve israfa neden olur ve neden küçük dükkanların her zaman bir pazarı olur.
Karışımları, espresso çekirdeklerinin sahip olduğu aynı tedarik zinciri sorunlarından muzdariptir. Genellikle tazelik tarihlerini geçmişlerdir. Espressodan çok daha fazla damla içiyorum ve üç gün önce kavrulmuş ve bayat espresso içmek yerine, üç gün önce kavurduğum harika bir damla damla içmeyi tercih ettiğimi söylemeliyim.
Bir arkadaşım Meksika'daki bazı tedarikçileri şahsen tanıyor ve starbucks, düşük top tedarikçileri tarafından biliniyor, ancak bu tedarikçi için daha güvenli hale geliyor çünkü büyük miktarlarda satın alıyorlar, aynı zamanda daha düşük kaliteli fasulyeler de alıyorlar. güvenilir, ancak bunu desteklememin bir yolu yok.
#2
+13
Ludwik
2015-01-28 18:35:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Starbucks bir kahve zinciridir, ancak "Kahve ile ilgili değil". Esas odak noktaları aslında oraya gitmenin kişisel deneyimidir. Çalışanlarını normal isimleri hatırlamaları için eğitiyorlar (sadece bu değil; insanları idare etme, konuşma taktikleri ve kişisel beceriler konusunda bir sürü eğitim alıyorlar), "fincandaki adınız" konusuna sahipler ve genel olarak odak noktaları aslında aldığınız resepsiyon ve Starbucks'a giderken nasıl hissettiğiniz .

Dolayısıyla kahveleri iyi olabilirken, biri oraya gidip diğer tüm faktörleri görmezden gelir ve yalnızca tadı odaklanırsa , şehirde daha iyi yerler olduğu keşfedilebilir.

fincandaki adın? Tekrar deneyin. Kupada gülünç derecede benzer, ancak delicesine farklı (sicilim "Keith")
Aslında bunu kasten yaptıklarını bir yerde okuduğumu hatırlıyorum. Neden olduğunu hatırlamıyorum tho.
#3
+7
rwyland
2015-07-31 02:51:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Buradaki yanıtları zaten seviyorum, ancak biraz daha eklemek istiyorum.

Kahvenin tazeliği, kahveyi seçerken son derece önemli bir değişkendir. Kahvede kabaca 800 uçucu moleküler bileşen bulunur ve çoğu, dinlendikten birkaç gün sonra ve / veya öğütüldükten sonra birkaç dakika içinde buharlaşır. Gerçek bir kahve züppesi, "son kullanma tarihi" yerine "kavurma tarihi" ile çok ilgilenir çünkü bu, kavurma makinesinin keyfi olarak çantaya koyduğu uydurma "son kullanma tarihi" yerine tazelik hakkında bir okuma sağlar. Bir fırında ekmeği seçtiğinizi hayal edin ve size pişirildiği günü söylemeyecekler, oldukça şaşırtıcı!

Starbucks uluslararası bir zincir olduğu için, kahve tazeliği, binlerce kişiye hizmet verirken ekonomik bir öncelik haline gelmiyor mağazalar ve milyonlarca müşteri. Kavrulmuş kahve, nihayet barista tarafından teslim edilip kullanılana veya tüketici tarafından raftan satın alınana kadar depolarda bekletilir. Görünüşe göre Starbucks'ın raf ömrü Gıda Tedarikçileri Standartlarına göre 12 aydır.

Starbucks standardı, CO2 kaçış valfli açılmamış, vakumla kapatılmış kahve için 6 aydır. Bağlantılı belgede belirtilen "12 ay", ürünün kendisi için değil, bir ürünle ilgili * kayıtlar * tutmak içindir.
@luserdroog Ah iyi yakala! 6 aylık referansınız var mı? Bu değişikliği yapabilirim, teşekkürler
Sadece orada çalışmaktan biliyorum. Bunu onaylayan halka açık bir belge bulmaya çalışacağım.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...