Soru:
Tam yağlı sütü köpürtmek daha mı kolay?
fredley
2015-01-28 21:08:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir cappuccino için tam yağlı (tam yağlı) veya yarım / yağsız süt kullanmak daha mı iyidir, yoksa bir fark yaratmaz mı (tadı dışında)?

Bir tür süt daha kolay olur mu köpürtmek için?

üç yanıtlar:
#1
+6
Mayo
2015-01-28 22:18:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kısa cevap evet. Süt yağlarının olmaması, köpüğün kolayca "pıhtılaşmayacağı" anlamına gelir.

Sütteki protein zincirleri kutupsaldır: zincirin bir ucu hidrofiliktir (suya çekilir) ve diğeri hidrofobiktir (su itici). Sütün çoğunlukla sudan oluşması nedeniyle, bu proteinler ortaya çıkar çıkmaz, uçlarını açığa çıkarır çıkarmaz, hidrofobik uç hemen o sudan mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışır. Bir fincan köpüklü sütteki küçük bir baloncuğa bakacak olsaydınız, süt proteinlerinin hidrofobik uçlarının hepsinin balonun susuz iç kısmına doğru, hidrofilik uçların ise sulu ortamda kaldığını görürsünüz. Kabarcıklar askıya alınır.

Bu yapı, hava kabarcıklarının uzun süre, buharda pişirilen > işleminden sonra bardağınıza (ve mutlu, yakında kafeinli olacak ağzınıza) kadar bozulmadan kalmasına yardımcı olur. .

Konuyla ilgili harika bir makale için bkz:

http://drinks.seriouseats.com/2013/12/milk-foam-what -is-microfoam-why-does-milk-foam-what-a-cappuccino-coffee.html

Bu yanlıştır, köpük, makalenin de önerdiği gibi süt yağı tarafından değil, sütteki proteinler tarafından oluşturulur. Doğru olan, tam yağlı sütün daha kremalı köpük oluşturması ve daha lezzetli olması, yağsız süt ise daha sert, "daha kuru" bir köpük oluşturmasıdır. Bu köpük genellikle kahve / süt karışımının üzerinde bulunan İtalyan bir kapuçino için kullanılır.
Bunun için sözüne güvenmek zorundayım. :)
#2
+4
Stefan Dorunga
2015-01-28 21:15:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Deneyimlere göre biraz daha kolay görünüyor ve daha az akıcı. Yarım yağlı süt ile tam yağlı süt arasındaki fark benim için oldukça önemsiz. Öte yandan, yağsız yağ benim için her zaman oldukça sulu oluyor, ancak bunun köpürtüyorum şeklimle bir ilgisi olabilir.

#3
  0
ghosted
2019-01-10 08:19:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yağsız sütün köpürtülmesi daha kolaydır ve daha kurudur. Tam yağlı süt daha uzun sürer, ancak daha kremsi bir köpük sağlar. Hangisini tercih ettiğinizi görmek için denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Tam köpüklü sütün dokusunu daha çok seviyorum, ancak diğer her şey için elimde olmasını sevdiğim şey bu değil.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...