Soru:
Basınç espressonun lezzetini nasıl etkiler?
Alex
2015-01-28 09:12:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Espresso makinelerinden gelen su basıncının yaklaşık 12 psi ile 22 psi arasında değiştiğini fark ettim. Bunun lezzet üzerinde nasıl bir etkisi var?

Iki yanıtlar:
#1
+5
John Snow
2015-01-29 09:25:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir Synesso (prototip) üzerinde çalışırken, kontrollü ön infüzyonla oynayabilecek kadar şanslıydım. Ön-infüzyonlarının 3-4 barlık bir basınca sahip olduğunu ve deminize daha büyük bir krema hacmi şeklinde ekstra bir doku öğesi getirdiğini belirtirler. Bu aynı zamanda genel olarak daha şuruplu bir ağız hissi. " Ön infüzyon yaklaşık 5 saniye kullanıldıysa bunu çoğunlukla doğru buluyorum.

Kişisel deneyimlerimde bulduğum şey, basıncı sabit tutarsam 9 bara tam olarak geçmezsem, atış aynı ekstraksiyon hızında çekildi ve istediğim zamanda tamamlandı. Doz, zaman ve ekstraksiyonu aynı tutarsak, tek değişken basınçtı. En dikkate değer değişikliğin parlaklıkta azalma olduğunu buldum. Daha belirgin asitlik ve sitrik aromalar donuklaştı . Bununla birlikte, ön infüzyona kurtarıcı bir kalite veren bir gümüş astar vardı: Parlaklıktaki azalma nedeniyle, gerçekten taze kahve (< 4 günlük) kullanırken, ön infüzyonların Parlaklıkta azalma, taze kahvede bulunan karakterin metalik tadından uzaklaştı. Bu nedenle taze kahve ile uğraşırken ön demleme süresini artırabilirim (örneğin 5 saniyeden 9 saniyeye) ve bu espressoyu lezzetli hale getirmeye yardımcı olur.

#2
+2
fabian
2016-08-10 22:58:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Basıncın size daha iyi bir çözünürlük verimi sağlayacağını buldum. Yani, ekstraksiyonunuza ne kadar fazla baskı uygularsanız, içeceğinizde o kadar çok çözünürlük elde edersiniz. bu, daha iyi bir ekstraksiyon olduğu anlamına gelmez çünkü sahip olduğunuz kavurma profiline de bağlıdır ve espressoda ne kadar çok çözünürlük elde ederseniz, o kadar fazla kusurun da ortaya çıkacağını unutmayın. Demek istediğim, daha fazla baskı kullanırsanız, daha şuruplu bir espressoyu ama aynı zamanda istemeyebileceğiniz bir tadı da çıkarabilirsiniz. bu yüzden kavurma profiline geri dönme eğilimindeyim. kavurma ne kadar koyu olursa o kadar az kusur bulacaksınız ama aynı zamanda daha az lezzet elde edersiniz. Bu nedenle, düşük basınçlı bir makinede çalışıyorsanız, espressonun lezzetini korumak için daha koyu kavurmalar kullanmak isteyebilirsiniz, hatta biraz aromadan ödün verseniz bile (yine de düşük basınçlı ekstraksiyonlarda istediğiniz tüm tadı alamayabilirsiniz) daha iyi tadı bulabilirsiniz. daha fazla basınçlı hafif kızartmalarda ... yine de bu bir tartışma konusudur çünkü demlemede hafif kızartmalarda basınç eklemeden harika bir lezzet elde edersiniz.

Ekstraksiyon için 8 bar basınca sahip bir reneka 2 grubu makinem ve ayrıca 9.1 bar basınçta simonelli appia 2 var. Orta kavrulmuş aynı kahvenin simonelli'de daha tatlı ve şuruplu tadı vardı, bu yüzden reneka için espresso çekirdeklerimi karartmak zorunda kaldım ve daha zengin bir ekstraksiyon elde ettim.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...