Soru:
Eski kahveyi demlemek güvenli midir?
Mikael Dúi Bolinder
2015-01-28 22:46:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

10 yıllık bir kahve paketi buldum. Demlemek güvenli mi? Yoksa yeni bir tane mi almalıyım?

Mühürlendi mi yoksa açıldı mı? Taneli mi yoksa demlenmiş mi?
"Demlenmemiş" anlamına gelen paket dedi.
Güvenli olabilir. Ama neden sen :)
ilginç bir şekilde benzer bir soru bir süre önce pişirme SE Mevsimlik Öneriler hakkında sorulmuştu. Pek çok cevap var, ancak tehlike seviyeleri hakkında kesin bilgiye sahip kimse yok, sadece kalite hakkında çok sayıda tartışma: http://cooking.stackexchange.com/questions/29992/unroasted-coffee-beans-in-the-pantry-several-years -old-roast-toss-veya-diğer-u
Tat tomurcuklarınıza kalıcı olarak zarar verebilir. : D
Dört yanıtlar:
#1
+3
qedk
2015-01-28 23:15:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Soğutulmuşsa, ön süt yapmadığınız sürece en az bir hafta dayanır. Soğutulmamış, bir günden fazla güvenmem. Kahve berbat bir yetiştirme ortamıdır ve sterilden sonraki en iyi şeye başlamalıdır, ancak üzeri örtülse bile küflenmeye başlayacaktır. Elbette süt ürünleri eklerseniz, o mandıra raf ömrü ile uğraşıyorsunuz demektir ve bu hiç de uzun sürmez.

İlk olarak, sahip olduğu kötüye gitme fikrinizdir. tadı komik ve eskisi kadar taze değil mi yoksa şımarık gibi tadı mı? Evet, kahvenin tadı geldiğinde bayatlayabilir, ancak içilmesi gerçekten bozulmaz veya tehlikeli olmaz.

Kahveniz açılıp oksijenle tanıştığında raf ömrü zamanlayıcısı çalışmaya başlar. Kahvenin sıcak, nemli veya güneş ışığı alan yerlerde saklanması durumu daha da kötüleştirir. Kahvenizi taze tutmanın en iyi yolu, hava geçirmez ve soğuk kalacak, ancak buzdolabında değil bir kapta saklamaktır.

Genellikle kahvenizi sizin için mi satın alırsınız? Oksijenle temas eden kahvenin çok daha büyük yüzey alanıyla, bu telveler bütün çekirdeklerden çok daha çabuk bayatlayacak. Kendi öğüttüğünüz çekirdeklerinin taze tadı ve aromasını deneyimlemek için bir el veya elektrikli öğütücüye yatırım yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kahve kötüleştiğinde acı ve hatta ekşi hale gelebilir. Her fasulye oksidasyona farklı tepki verecektir. Ustalıkla kavrulmuş çekirdeklerinizin kalitesini ve genel lezzetini kaybettiğini fark etmeye başlarsanız, biraz taze fasulye almanın zamanı gelmiş olabilir. Harika, taze kahveyi nasıl bulacağınızı bilmiyor musunuz? Bununla ilgili bir rehber yazdım.

Ne yaparsanız yapın, fasulyeden çıktıktan sonra o taze tadı geri alamazsınız. Yapılması gereken en önemli şey, onu kilitli tutmaktır. Bununla birlikte, gerçek bir kahve aşığıysanız, kötü olmayı düşünecek kadar uzun süre oturmayabilir. Bu pratik kuralı unutmayın: Kavurmadan yaklaşık iki hafta sonra kahve çürümeye başlar.

Bu soruyu "Çok geniş" olarak kapatırdım ama sonra.

Kaynak http://www.coffeebrewguides.com/ ve https://cooking.stackexchange.com/

#2
+1
Michelle
2016-11-19 22:57:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Öğütülmemiş ve orijinal kaplarında (tamamen kapatılmamış ...) ve serin, karanlık bir dolapta saklanmış 2 yıllık fasulyelerle denedim. Tadı taze değil, ama aslında tadı düşünüldüğünde fena değil. Bütün kupasını bitirdim. Denemek için Fransız basını kullandım. Umarım bu, benim gibi eski kahve çekirdeklerini kullanmak isteyen herkese yardımcı olur!

#3
+1
Aaron Wallach
2016-11-21 18:29:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kuru kavrulmuş kahve çekirdeği, küf veya havadaki diğer patojen türleri için yüksek bir risk değildir. Ancak doğal olarak meydana gelen oksidasyon, fasulyenin kalitesini ve tadını bozacaktır. Bu yüzden, fasulye paketinde 10 yıl saklanmış olsa da, hiçbirini tüketmekten kaçınırdım.

#4
+1
Ecnerwal
2017-02-13 07:44:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kapalı bir ambalajın demlenmesi tamamen güvenlidir . Ambalaja bağlı olarak, taze kahveden fark edilir derecede düşük olabilir veya olmayabilir, ancak daha sonra, "taze" mühürlenmiş, ticari olarak paketlenmiş kahve (genellikle aylardır), yerel kavurma makinenizden bir kağıt torba ile aynı anlamda "taze" değildir. "taze" olduğundan, neyle karşılaştırdığınızı düşünün. Bir metal folyo veya teneke kutu, oksijen ve neme karşı oldukça dayanıklıdır, bu nedenle "yaşlanma" oranı etkili bir şekilde azalır; metal folyo tabakaları olmayan bir plastik ambalaj, yaş etkilerini göstermeye daha yatkın olacaktır. Açılmış veya delinmiş bir ambalaj da zayıf bir şekilde yaşlanır.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...