Soru:
Kahve fincanı patine; bardağı yıkamamanın mantığı var mı
apaul
2015-01-29 00:08:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir kahve fincanını asla yıkamama uygulamasıyla ilk kez sert bir şekilde uyarıldığım ve eski bir işveren tarafından kahve fincanını asla yıkamama konusunda neredeyse fiziksel olarak tehdit edildiğimde karşılaştım.

Görünüşe göre kahve fincanınızı asla yıkamamak eski bir askeri gelenek ve emekli bir hizmetçi olarak uygulamaya devam etti.

Hiç var mı? bunun arkasındaki mantık kahveyi belirgin şekilde etkiliyor mu yoksa bu sadece eski, batıl bir gelenek mi?

Dört yanıtlar:
#1
+7
Mayo
2015-01-29 00:22:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu bir batıl inanç olabilir ama ben dahil pek çok insan kahve fincanlarını yıkamıyor. Bardağımı yıkadım ama yıkamıyorum - en sevdiğim kahve fincanına sabun girmesini istemiyorum. Kahve kokusunu seviyorum. Hangisinin hangisi olduğunu bilmek için en sevdiğim kahve veya çay fincanımı görmeme veya dokunmam gerekmiyor.

Buna ek olarak, ne kahve ne de çay filtrelerimde sabun kullanmam.

İki özdeş kupam olsaydı, biri "patinalı" diğeri olmadan, farkı fark eder miydim? Belki değil. Ama ben böyle olmasını tercih ederim.

#2
+7
Eric
2016-07-01 02:04:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahve fincanınızı yıkamamanın kökeni, kahve fincanlarının metalden yapıldığı çağlardan kaynaklanmaktadır. İtalyanların bir moka kabını baharatlama uygulamasıyla hala bir örnek görülebilir. Metal bir kahve kabı (moka kabı veya kahve fincanı) yeni / yıkandığında, kahve metalik bir tat alır. Kap bir veya iki kez kullanıldığında, kahveden gelen yağlar iç yüzeyi kapatır ve metalik aromanın demlemeyi lekelemesini engeller. (Pek çok İtalyan, yeni bir moka kabının, birkaç fincan kahve demlenip ilk önce atılıncaya kadar kullanılamayacağına inanmaktadır)

Zamanını düşünerek pratik süreçten geleneğe geçişi hayal etmek kolaydır metalden seramik kahve kupalarına geçiş. Metal kahve fincanları kullanmayan genç askerler, onları yıkamak için kullanılırken, eski üst düzey liderlik hala onları yıkamama alışkanlığı içinde olacak ve muhtemelen bundan bir zevk geliştirmiş olacaktı (bu nedenle, daha lezzetli olacağına yemin ediyordu. kupa "terbiyeli" dir).

Bu biraz daha mantıklı geliyor ... Birkaç referans eklemenin bir sakıncası var mı?
Merhaba, İtalyanca burada! Geçen sene ben ve müstakbel eşim yeni evimiz için bir moka aldığımızda, tadı kabul görmeden 5 çaydanlık kahve hazırladık. Sorun sadece metalden değil, aynı zamanda lastik contadan da kaynaklanıyor.
#3
+2
Jim
2016-07-06 20:02:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kupanın kullanımda olduğunu düşündüren leke yoluyla kupanızı "işaretlemenin" bir yolu olabilir. Bu yalnızca bir masaya bağlı kahve kupaları için geçerlidir.

Bir restoranda, yemekhanede ya da yemek salonunda kahve dolu kupaların yıkandığını ve kahvesini lekeli kupalardan içenlerin temiz olanlardan kahve içeceğini düşünün. Yaptığımı biliyorum.

İşteyken lekeli bir bardaktan içerim. Neden? Çünkü ben kayıtsız ve biraz tembelim. Ama evde kahve kupalarımızı bulaşık makinesine koyuyoruz. Temizlenmiş veya lekelenmiş olmaktan farklı bir tat alamıyorum.

Bunun sadece kişisel tercihlere bağlı olduğunu ve mantıkla ilgisi olmadığını düşünüyorum. Çoğu çalışma alanı oldukça kişisel değildir, bu nedenle bir kupa kadar küçük bir şeye biraz sahiplik aşılamak bir işe yarar.

BTW, neden bir iş arkadaşınızın kahve fincanını yıkamayı denesiniz ki?

Önceki ofislerimden birinde, bir iş arkadaşım ofisteki tüm kirli kupaları toplar ve haftada bir veya iki kez bulaşık makinesine atardı. Belki de OP benzer bir şey yapıyordu.
#4
+1
MTSan
2016-07-01 14:30:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Patina, fincan bakırdan yapılmışsa tehlikeli olabilir. Patina bir oksidasyon oluşumudur ve yeşilimsi bakır oksit zehirlidir , lütfen bakır kaplardan kurtulun veya geleneksel Türk cezvelerinde olduğu gibi kalayla kaplayın. ( Bu ilgili yanıta bakın.)

Başka bir bakış açısı, bulaşmış yağ ve genel aromaya katkısı (veya en azından yağın metalik tadı engellemesi) olabilir. Birkaç gün, örneğin bir haftaya kadar faydalı olabilir. Daha sonra yağlar çürümeye başlayacak ve tada ekşi bir tat katacaktır. ( Bu yanıta bakın.)Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...