Soru:
Moka kabıyla krema mı üretiyorsunuz?
Alex
2015-01-28 09:29:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Espresso yapmak için bir ocak üstü süzücüm var. Krema oluşturmaz. bunu bir soba üstü süzücü ile yapmak mümkün mü?

O küçük türden küçük imbik türlerden biri mi?
o mini bir tür
Iki yanıtlar:
#1
+10
Bob
2015-02-02 15:15:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Moka tencere (veya ocak üstü süzgeçler) genellikle yaklaşık 1,5 bar basınç üretirken, çoğu kahve bir kremanın ortaya çıkması için en az 6 bar civarında bir basınç gerektirir. Ancak, daha fazla basınç oluşturmaya ve böylece bir krema üretmeye yardımcı olan özel valfli (Cremator adı verilen) bazı Moka kapları vardır.

Bu arada, gerçek bir Espresso olmalı İtalyan Ulusal Espresso Enstitüsü 'ne göre 9 bar ± 1 basınçla üretildiğinden Moka kabıyla demlenemez.

#2
-2
user2839
2016-07-09 23:28:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Farkı kahve çekirdeği türünün oluşturduğunu okudum. % 100 arabica çekirdekleri krema yapmazken, robusta çekirdekleri yapar, ancak arabica daha lezzetli olur, bu nedenle 2 çeşidi karıştırmak, kahve ve krema tadında iyi bir sonuç verecektir. sorun karıştırmaktır. lavazza, her fasulyenin farklı kombinasyonları ile bir torba içinde zaten karıştırılmış olarak satıyor. diğer önemli değişkenler öğütme boyutu ve su sıcaklığıdır. hakkında ne kadar çok okursanız, espressonun evde yapılması zor ve zor bir içecek olduğunu o kadar çok anlayacaksınız. espresso uzmanları, tencere / makine türünün öğütme ve öğütücü türü kadar önemli olmadığını söylüyor. Krema istiyorsanız ve tahmin yürütmek istemiyorsanız https://prima-coffee.com/learn/article/making-espresso 'yu inceleyin, bir nespresso makinesi ve kahveleri deneyin. pahalı ama espresso ve kahve sizin tercih ettiğiniz içeceklerse buna değer.

Robusta fasulyeleri verirken arabica fasulyesinin kreama sağlamadığına dair kanıt sağlayabilir misiniz?
Tüm arabica'nın espresso atışında krema yapmadığını söylemek yanlıştır. Robusta daha iyi yapar, bu yüzden çoğu İtalyan espresso karışımının küçük bir yüzdesi (muhtemelen% 10'un altında) karıştırılır. Robusta'nın "kapalı" aroması nedeniyle genellikle daha yüksek değildir. Robusta ayrıca kafein bakımından arabica'dan daha yüksektir. Çok azı, eğer herhangi bir Amerikan espresso karışımının tadı nedeniyle herhangi bir robustası varsa. Yine de üzerinde bir krema bulacaksınız.Çoğu ev espresso makinesi birçok nedenden dolayı iyi bir krema yapamaz. 1) kötü öğütme2) makinede çok az basınç 3) kötü prosedür (yani düzensiz


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...