Soru:
Portafilter sepetini çekimler arasında iyice temizlemeli miyim?
William Moore
2015-01-28 14:07:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çok sayıda tek tek içecek hazırlarken portafilter sepetini iyice temizlemeye ve ardından tekrar doldurmadan önce kurutmaya eğilimliyim.

Baristaları izledim ve sadece eskisini çalma eğilimindeler kahve çıkarın ve portafiltreyi temizlemeden hemen yeniden doldurun. Gerekçeler halihazırda bir ekstraksiyondan geçmiş olacağından, bunun acı bir kahve yaratacağını düşünmüştüm.

Portafilteri çekimler arasında temizlemeniz gerektiği kabul edildi mi, yoksa yeniden kullanmak uygun mudur?

Iki yanıtlar:
#1
+10
fredley
2015-01-28 20:32:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Burada bir değiş tokuş var. Hızlı tempolu bir kahvehanede çalışıyorsanız, temizlik yerine daha hızlı seçeneği (kahveyi elden çıkarın) tercih edersiniz. Genel olarak kahveyi yok etmek, önceki çekmeden elde edilen telvenin% 99'undan fazlasından kurtulacaktır, bu nedenle bir sonraki çekmenin tadı üzerindeki etkisi farkedilmeyecek kadar hafif olacaktır. Genellikle portafiltrenin kuruması için vakti bile olmaz, bu nedenle kahve kurumaz ve portafiltrenin tıkanmasına neden olmaz.

Arka arkaya birden fazla kahve yapıyorsanız, portafiltrenin yeniden kullanılması muhtemelen

Bununla birlikte, kahve makinesini yalnız bırakıyorsanız, en azından portafiltreyi siz (veya bir sonraki kişi) kullanmaya gelmeden önce yıkamak en iyisidir. Telve / kahve kurumaya başladığında, tıkanacak ve hattın aşağısında temizlenmesi çok daha zor olacaktır.

#2
+10
JayCo
2015-01-28 23:42:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

@Tom Medley'in Cevabını Genişletmek İçin; temel sorular şunlardır:

  1. Espresso çekimleri arasında ne kadar zaman geçiyor?
  2. Aynı espressoyu mu içiyorsunuz?

Portafiltre her çekişten sonra espresso makinesi hattı su ile yıkanmalıdır. Bu, kalan yağların ve telvelerin çoğunun çıkarılması, portafiltrenin önceden ısıtılması ve potansiyel olarak daha soğuk sıcaklıktaki suyun hattın başından çıkarılması etkisine sahiptir.

Çekimler arasında 3 dakikadan daha kısa sürede espresso çekiyorsanız, kalan kahve yağının çok az miktarda oksitlenip küflenmesi için yeterli zaman olmadığından, yukarıdaki işlem yeterlidir. tadına uygun bir eşik. Çekişler arasında 3 dakikadan fazla bir süre varsa portafiltre iyice temizlenmelidir.

Aynı şekilde, farklı espressolar çekiyorsanız (örneğin, standart bir karışım ve tek bir orijin), portafilteri çekmeler arasında iyice temizlemelisiniz.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...