Soru:
Hangi hazırlama yöntemi en fazla kafeini verir?
fredley
2015-01-28 16:34:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mümkün olan en fazla kafeinli kahveyi yapmak istiyorum. Litre başına en fazla kafein içeriğini elde etmek için hangi yöntemi kullanmalıyım?

üç yanıtlar:
#1
+11
Vogel612
2015-01-28 16:49:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yapmanız gereken ilk şey, doğru fasulyeyi ve doğru kavurmayı seçmek.

Daha uzun kavurma, fasulyedeki kafeinin bir kısmını çıkarır, bu nedenle daha hafif bir kavurma tercih edilir. Ayrıca, doğal kafein içeriği arabica çekirdeklerinden daha yüksek olduğu için Robusta çekirdeklerini seçmelisiniz.

Bir sonraki adım öğütmektir. Ne kadar küçük öğütürseniz, yerden "malzeme" çıkarmak o kadar kolay olur. Bunun nedeni, açığa çıkardığınız ek yüzey alanıdır.

Son adım, ekstraksiyondur. Zemini suya ne kadar uzun süre maruz bırakırsanız, o kadar çok madde emersiniz. Ekstraksiyon kabaca üç aşamadan oluşur:

  1. Asitlik Ekstraksiyonu
  2. Tatlılık Ekstraksiyonu
  3. Acılık Ekstraksiyonu

Kahvenin tadının güzel olması için genellikle ikinci adımdan sonra ekstraksiyonu durdurmaya çalışırsınız. O zamana kadar kafeinin çoğu zaten çıkarılmış olur.

Kafeinin tamamını topraktan çıkarmak istiyorsanız, acıyı da çıkarmak. Ancak genel amaçlı içilebilir kahvenin tatlılığını çıkardıktan sonra bırakması kesinlikle tercih edilir

Ekstraksiyon için hangi yöntemi kullanmalıyım?
#2
+4
keithjgrant
2015-03-30 23:17:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Demleme yöntemi, kafein içeriğinde herhangi bir fark yaratmaz.

Kafein genellikle telveden çok hızlı bir şekilde ekstrakte edilir ... asitlerden daha hızlı veya daha hızlıdır, bu nedenle çoğunu sizin demleme yönteminden bağımsız olarak fincan. Kahveyi fazla ekstrakte etmeye devam etmek, en azından önemli bir ölçüde, daha fazla kafein vermeyecektir. Fazladan kafein umuduyla kesinlikle fazla kahve demlemem. ( kaynak)

Kızartmanın koyuluğu kafein içeriğini bir şekilde etkiler çünkü kavrulurken her bir çekirdeğin ağırlığını etkiler. Çekirdeğinizi ağırlıkla ölçerseniz (gerektiği gibi), koyu rostolarda daha fazla kafein bulunur. Yine de hacimle ölçerseniz (daha yaygın olduğu gibi), hafif kavurmalar daha fazla ( kaynak) olacaktır. Bu nedenle, daha fazla kafein için, koyu renkli kavurmaları tercih edin, ancak hafif kavurmalarla karşılaştırıldığında kahvenizi hacmine göre değil, ağırlığa göre ölçtüğünüzden emin olun.

Bazı insanlar espressonun veya damla kahvenin daha fazla içeriğe sahip olduğundan bahsediyor. kafein. Bununla ilgili sorun, elmalarla elmalar arasında bir karşılaştırma olmaması. Bir fincan kahvede bir fincan espressodan daha fazla kafein vardır ... ama tabii ki vardır, bir sıvı ons espressoya kıyasla sekiz sıvı ons kahvedir. Eşit hacimleri karşılaştıracak olursanız, espresso çok daha fazlasını içerir ... çünkü damla kahvenin yaklaşık iki buçuk olduğu yerde ons başına yaklaşık sekiz gram çekirdek kullanır.

Bu, dolambaçlı bir şekilde , konuya iniyor: Daha fazla kafein istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey, herhangi bir yöntem kullanarak daha güçlü demlemektir. Ve bununla, daha fazla dayanak kullanmayı kastediyorum.

@fredley, hangi yöntemin kullanılacağını belirleme kriterlerini değil, hangi özel yöntemin (espresso, dökme, aeropress vb.) Kullanılacağını soruyor.
@Zippy - evet, cevabımda pek açık sözlü değildim. Biraz daha net olacak şekilde düzenledim.
#3
+4
Lamorak
2015-04-13 16:31:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Türk kahvesi hazırlamak için bir cezve kullanmanın çok güçlü kafeinli kahve üretme potansiyeline sahip olduğunu söyleyebilirim. Çekirdekler öğütülerek toz haline getirilir, bu da çok yoğun ekstraksiyona yol açar ve genellikle birkaç kez kaynatılır.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...