Soru:
Neden filtrelerin sınırlarını katlamamız gerekiyor?
Eric Platon
2015-01-28 09:45:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Standart ve V60 kağıt filtreler, damlaması için yaymadan önce sınırı katlamamızı gerektirir.

Bunun üretim süreçlerinden kaynaklandığına inanıyorum. Peki başka bir neden olabilir mi?

Bu sınırın katlanması, sonunda yüzeyi pürüzlü hale getirir ve bazen su akışını kontrol etmek daha zor olabilir.

Folded border on a V60 filter

Google v60'ın resmini araştırdım. oldukça standart görünüyorlar, üzerlerinde "sınırları aştığını" hiç hatırlamıyorum. belki de makinenizin boyutuna / şekline özgüdür? "Sınırı katlamak" konusunu biraz daha detaylandırır mısınız?
Sadece Hario'nun V60 filtrelerini kullanıyorum. Standart filtreler olarak yan taraflarında bir ek yeri vardır. Damlamadan önce kenarı dikişle katlamak oldukça yaygın görünüyor. Sorudaki bunu nasıl daha açık hale getirdiğini düşünmek ... Mantıklı geliyor mu?
Hangi bölümü katlıyorsun? @AlexB ile birlikteyim - V60 filtrelerini katlamak için hiçbir zaman bir neden bulamadım. Öte yandan, # 2 filtrelerinin katlanması, dikişlerin koni içine fiziksel olarak uyan filtreyi engellememesi için gereklidir (bu, # 2 damlatıcı için tam olarak bir koni değildir, çünkü düz / düz / alt kısımdaki şişkinlik), ancak bu (gerçekten) konik V60 filtreli V60 damlatıcıların yuvarlak delikli alt yapısıyla ilgili bir sorun değildir.
Bir resim ekledim. Kenarı katlamadan filtre, desteğinde iyi durmaz. İçeride düzgün bir yüzeye sahip olmak için katlamayı tercih ederim.
Şimdi anladım; iyi açıklama; katlama, mekanik kolaylık / gereklilik içindir. Ama onu yerleştirdiğinizde dikiş düz durmaz mı? Kullandığım filtreler daha çok [bu Chemex filtreleri] (http://www.chemexcoffeemaker.com/filter-folding-101); düz bir tabakadan katlanırlar, bu nedenle koni filtreden farklı bir "eğime" sahip olmadıkça ek katlamaya ihtiyaç duymazlar. Melitta tarzı konileri ("# 2" veya benzeri) içerecek şekilde genişletmeyi öneririm. Ya da belki bir anım olduğunda bir resim gönderirim.
@hoc_age filtre, öğütülmüş kahve ile yüklendikten sonra bir şekilde düz bir şekilde uzanır, ancak aldığı konum biraz rastgele olabilir. Önce kenarı katlamak daha tahmin edilebilir.
Chemex'ten bahsettiğiniz için teşekkürler. Onları neden dahil etmediğimi tam olarak açıklıyorsunuz! Bir koniye sardığımız düz tabakanın katlanmasına gerek yoktur, aslında - dikiş yoktur. Ve belki de dikiş katlamanın başarmaya çalıştığı şey bu: Bahsettiğiniz Chemex filtresiyle doğal olan, filtrenin içinde homojen bir yüzey.
üç yanıtlar:
#1
+7
Tim
2015-02-12 14:24:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahve filtresinin mucidinin sitesinde biraz araştırma yaptım. Melitta, Almanya'dan. almanca SSS bölümünde şunu buldum:

Neden filtre kağıdını yerleştirmeden önce katlamalıyım?

Bununla kahve hazırlama en iyi şekilde çalışır, filtre kağıdı tam olarak filtre gibi şekillendirilmelidir. Bu, iki kabartmalı kenarın katlanmasıyla yapılır. Filtre kağıdı, filtrenin kenarına sarılır ve filtre yuvasının derinliklerine oturur. Bu iyi uyum nedeniyle filtre kağıdı demleme işlemi sırasında katlanamaz

İngilizce:

Kahve filtresini neden katladım?

İyi bir sonuç için kahve filtresinin tam olarak damlatıcı biçiminde olması gerekir. Bu, iki kabartmalı kenarın katlanmasıyla yapılır. Kahve filtresi damlatıcı kenarına yerleştirilmiştir ve derin bir şekilde oturur. Bu iyi uyum sayesinde kahve filtresi, demleme işlemi sırasında çökemez.

Ek bilgi: Kahve filtresi şirket Melitta tarafından değil, Melitta Bentz a tarafından icat edildi. >.


Kötü çeviri için özür dilerim. İngilizcem gerçekten en iyisi değil. Lütfen beni geliştirin!

Cevabınız için teşekkür ederim. Seçilen yanıtın katlamanın * neden * önemli olduğunu söylemesini gerçekten istiyorum. Bu nedenle cevap olarak bir tane daha seçiyorum ve şaşırtıcı bir şekilde benimkini ...
#2
+3
Eric Platon
2015-02-10 06:29:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bulduğum şey şu:

  • Uygun bir filtreyi çıkarmaya çalışmak zor. Filtreler, kaynar su sıcaklığına dirençlidir.
  • Uygun bir filtreyi dikiş boyunca sökmeye çalışmak oldukça kolaydır.

Yani, Filtreyi dikiş yerinin üzerine katlayarak, dikişi sıcak suyla doğrudan temastan gizlediğimiz anlaşılıyor. Dikiş yapıştırıcısı bu günlerde zayıf değildir , ancak bu şekilde yırtılma riski yoktur (örneğin, dikişte bir kusur varsa) ve filtrenin içindeki yüzey alanı da daha düzgündür - -filtre yerinde duruyor.

Katlanabilir filtreleri bu şekilde üretmek kolay olduğu için ilk etapta bir ek yeri var (burada bir alıntı arıyorum).

Peki, sonunda soruma cevap veriyorum. Bunu cevap olarak seçiyorum, * neden * filtreleri katladığımızı anlamaya çalıştıktan sonra.
#3
+1
Bob Sar
2017-02-01 14:43:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Günaydın kahve içenler!

Şu anda 70 yaşıma geliyorum ve Norfolk Birleşik Krallık'taki annemin ilk öğütülmüş kahve filtre makinesini aldığı zamanı hatırlıyorum. "Melitta" filtreleri kullandı ve her zaman iki dikişi katlamamı söyledi. Bu tavsiyeyi asla unutmadım ve yıllar boyunca aktardığım birçok bilgi ile bunu yapmaya devam ediyorum. Fransa'ya yaklaşık 30 yıl önce yerleştim ve burada kenarları katlayan birini fark etmedim - Fransız karım bile bunun gerekli olduğunu asla kabul etmedi. Ancak, kahveyi hazırlamaktan sorumluyken zaman zaman filtre çöktü .....

SO - bunu yapmanın nedenleri benim için her halükarda oldukça açık ve Melitta şirketi & Eric Platon'un gerekçesine katılıyorum.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...