Soru:
Kafeinsiz kahve nasıl yapılır?
fredley
2015-01-28 15:42:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

what's the difference between regular and decaf coffee

Tamam ama cidden, kafeinsiz kahve nasıl yapılır? Bu süreç tadı nasıl etkiler? (Kafeinsiz kahve çok alay konusu olduğu için öyle olduğunu varsayıyorum ...)

Bir cevap:
#1
+15
qedk
2015-01-28 19:34:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Temel Bilgiler

Kafeinsizleştirme ( kafeinsiz ) kahve çekirdeklerinden, kakaodan ve diğer kafeinden kafeinin uzaklaştırılmasıdır - içeren malzemeler. Bir bileşen olarak kafein kullanmayan alkolsüz içecekler bazen "kafeinsiz" olarak tanımlanırken, daha iyi "kafeinsiz" olarak adlandırılır çünkü kafeinsiz, bir anda kafein mevcut olduğu anlamına gelir. Kafeinsiz içecekler tipik olarak orijinal kafein içeriğinin% 1-2'sini veya bazen% 20'sini içerir.

Kahve söz konusu olduğunda, çeşitli yöntemler kullanılabilir. İşlem genellikle kavrulmamış (yeşil) çekirdeklerde yapılır ve çekirdeklerin buharda pişirilmesiyle başlar. Daha sonra diğer bileşenleri büyük ölçüde etkilenmeden bırakırken kafeini çıkaran bir çözücü ile durulanırlar. İşlem, kafein içeriği gerekli standardı karşılayana kadar 8 ila 12 kez tekrarlanır (uluslararası standarda göre kaldırılan kafeinin% 97'si veya AB standardına göre kütlece% 99,9 kafeinsiz). Kahve, içeceğin tadı ve aroması için önemli olan 400'den fazla bileşen içerir, bu nedenle diğer bileşenleri etkilemeden kafeini çıkarmak zordur.

Daha da fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Gelişmiş

Pekala, o halde en yaygın iki kafeinsizleştirme türünden bahsedelim:

İsviçre Su işlemi

Kahveyi kafeinsizleştirmek için çözücü olarak su kullanımı aslında 1933'te İsviçre'de öncülük etti ve 1980'de Coffex SA tarafından ticari olarak uygulanabilir bir kafeinsizleştirme yöntemi olarak geliştirildi.

Bu yöntem, kafeini çıkarmak için doğrudan veya dolaylı olarak kimyasallar eklememesi bakımından farklıdır. Daha ziyade, kahve çekirdeklerini kafeinsizleştirmek için tamamen iki konsepte (çözünürlük ve ozmoz) dayanır. Süreç, kafeini çözmek ve ekstrakte etmek için bir parti yeşil kahve çekirdeklerinin çok sıcak suya batırılmasıyla başlar. Su daha sonra çekilir ve aktifleştirilmiş bir odun kömürü filtresinden geçirilir. Bu filtrenin gözenekliliği, yalnızca daha büyük kafein moleküllerini yakalayacak ve daha küçük yağ ve aroma moleküllerinin içinden geçmesine izin verecek şekilde boyutlandırılmıştır. Bununla birlikte, bu ekstraksiyon işlemi ayrıca çekirdeklerden arzu edilen yağları ve diğer katıları da çıkaracak, bu da bir tankta kafeinsiz ve aromasız çekirdekler ve başka bir tankta kafeinsiz ancak aromalı su ile sonuçlanacaktır. Swiss Water proses yöntemi, önce tatsız kafeinsiz çekirdekleri atarak ve ardından taze bir kahve çekirdeklerinden kafeini çıkarmak için lezzet açısından zengin suyu yeniden kullanarak bu zorluğun üstesinden gelmeye çalışır. Bu şekilde doymuş su, yeşil kahve özütü veya GCE olarak adlandırılır. Suya batırılan ve daha sonra atılan ayrı bir yeşil kahve çekirdeği grubu kullanılarak oluşturulur. Ön yükleme tankında su, şeker kamışı ve formik asit karıştırılır ve ısıtılır ve karbon filtre kolonlarının ön yüklemesi için kullanılır. GCE daha sonra ondan kafein çıkarmak için sütunlar üzerinden filtrelenir. Daha sonra kafeini uzaklaştırmak, ancak diğer bileşenleri korumak için taze bir yeşil kahve çekirdeği partisi GCE'ye batırılır. Diğer bileşenler, su halihazırda aroma bileşenlerine doymuş olduğundan, bu taze banyodaki tatlar çözülemez - sadece kafein, kahve çekirdeklerinden suya geçer. Bu, büyük bir lezzet kaybı olmaksızın kafeinsizleştirme ile sonuçlanır. Kafeini gidermek için GCE'yi filtreleme ve çekirdeklere daldırma işlemi, çekirdekler kütlece% 99,9 kafein içermeyen ve gerekli standardı karşılayana kadar tekrarlanır. Bu süreç 8 ila 10 saat sürer.

CO 2 işlemi

teknik olarak süper kritik akışkan ekstraksiyonu olarak bilinir. Bu yöntem, Max Plank Enstitüsü'nden bir bilim adamı olan Kurt Zosel tarafından geliştirilen en son yöntemdir ve kimyasal çözücüler yerine sıvı CO2 kullanır.

Süper kritik CO 2 seçici davranır. kafein üzerinde, alkaloidi serbest bırakıyor ve başka hiçbir şey yok. Suya batırılmış kahve çekirdekleri bir ekstraksiyon kabına yerleştirilir. Ekstraktör daha sonra kapatılır ve sıvı CO2 2 , kafeini ekstrakte etmek için inç kare başına 1,000 poundluk basınçlarda kahveye zorlanır. CO 2 , daha büyük moleküllü lezzet bileşenlerini geride bırakarak, kahve çekirdeklerinden kafeini çözmek ve çekmek için çözücü görevi görür. Kafein yüklü CO2 daha sonra basıncın serbest bırakıldığı ve CO 2 gaz haline dönerek buharlaşarak kafeini geride bırakarak emme odası adı verilen başka bir kaba aktarılır. Kafein, karbon filtreleri kullanılarak CO 2 'dan çıkarılır ve kafeinsiz CO 2 , başka bir fasulye grubunda yeniden kullanılmak üzere basınçlı bir kaba geri pompalanır. Bu işlem, potansiyel olarak zararlı maddelerin kullanımından kaçınma avantajına sahiptir. Maliyetinden dolayı, bu işlem öncelikle marketlerde bulunan büyük miktarlarda ticari kalitede, daha az egzotik kahvenin kafeinsizliğini gidermek için kullanılır.

3 tane daha yaygın işlem var ama bence 2 tanesi yeterli, hatta bizim gibi kahve meraklıları için.

https://en.wikipedia.org adresinden temin edilmiştir

Kafeinsiz olmasam da bu benim fikrim değil , ancak internetten öğrendiğim bir şey: I don't know?!Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...