Soru:
'Güç' ne anlama geliyor (sayı olarak)?
Danubian Sailor
2015-01-28 04:15:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Satın aldığım kahve paketinin 'güç derecesi' var. 5 üzerinden 3.

Acaba 'güç' ne anlama geliyor? Nasıl ölçülür? Kafein miktarıyla bir ilgisi var mı?

Kahve paketi Almanya'dan ve gördüğüm kadarıyla tüm kahve türlerinde bu derece var, yani bu bir tür standart.

Daha fazla "teknik" [güç ve ekstraksiyon tanımları] hakkında (daha sonra) bir soruya da bakın (http://coffee.stackexchange.com/questions/1564/what-do-the-terms-extraction-and-strength-mean ).
Dört yanıtlar:
#1
+10
Vogel612
2015-01-28 04:42:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ben de Almanya'dan geldiğim için, bu derecelendirmeyi yalnızca tek bir kahve markasında gördüm. Bunun için bir standart yok (biz Almanlar standartlaştırmayı seviyor gibi görünse de), ancak temelde kahvenin gücü, ondan aldığınız içsel acılık ve kafein içeriğiyle ilgilidir.

Bir kahveyi taşlayan o kadar çok kafein ve ayrıca genellikle alacağınız acı daha fazla.

Cevabınızı destekleyen, İsveç ve Polonya'da benzer derecelendirmeler gördünüz.
#2
+7
avocado1
2016-11-01 16:52:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İnsanlar güç hakkında konuştuklarında genellikle aroma yoğunluğu, kafein konsantrasyonu, kavurma derecesi, ne kadar dolgun bir kahvenin tadı veya ne kadar acı içerdiği gibi farklı şeyleri karıştırırlar.

Biri kahve sipariş ederse bir köşe fırını ve "sert kahve" istemesi, muhtemelen yüksek öğütülmüş kahve / su oranı ve çok miktarda çözünmüş kafein anlamına gelir. Aynı fırında birisi çok sert kahveden şikayet ederse, muhtemelen kahvenin çok acı olduğu anlamına gelir.

Ancak bir kahve profesyoneli kahvenin sertliğinden bahsediyorsa, büyük olasılıkla kahvenin toplam miktarından bahsediyordur. bir refraktometre ile ölçülen çözünmüş katılar (veya TDS). Bir espresso% 7 ile% 15 arasında değişirken, filtre kahve% 1,5 civarındadır. Bu, espresso% 93 -% 85 su ve% 98,5 filtre anlamına gelir. Gerisi kahveden çıkarılan şeydir. Bunun ekstraksiyon ile karıştırılmaması gerektiğini unutmayın. Daha yüksek ekstraksiyon (acı kahve) güçlü değil, aslında "zayıf" bir kahve yapar. Kahveden daha fazla su aktardığınız için, bir sonraki ml suyun önceki ml'den daha az katı madde çıkardığı noktada TDS azalmaya başlayacaktır. Bu, lezzet açısından "güçlü" kelimesinin çoğu zaman insanların gerçekten güçlü bir kahve ile ilişkilendireceklerinin tam tersi anlamına gelir. Dozaj sabit tutulursa, güçlü bir espresso (çok az su, dolayısıyla bir ristretto gibi bir şey) tadı ekşi, tuzlu ve dengesiz olacaktır. Zayıf bir espressonun (çok fazla su) tadı acı olur. Asıl nokta, güç ilk başta lezzetle değil, kavurma ile değil kahve hazırlığınızla belirlenen TDS ile ilgilidir. Daha koyu kavrulmuş aynı kahve daha güçlü değil, sadece daha fazla ısı aldı.

Şimdi, kahve paketiniz muhtemelen kavurma derecesine "beşte üçü" ile atıfta bulunuyor (muhtemelen orta ila koyu kavrulmuş ) bence yanıltıcı pazarlama.

Bazı ek bilgiler:

Espresso tarifinin gücünü analiz etme ve Espresso Tarifleri: Verimi Anlama

#3
+4
keithjgrant
2015-03-30 20:30:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pazarlama jargonu. Bu durumda, kavurma koyuluğunun koyuluğu ile bir fincan kahvenin gücü arasındaki fark konusunda genellikle kafa karışıklığı olduğundan, muhtemelen kavurma karanlığına atıfta bulunmaktadır.

Gerçekte, kahvenin "gücü yoktur" "demlenene kadar. Ve sonra, kuvvet, suda ne kadar çözündürdüğünüze göre belirlenir. Daha sert kahve istiyorsanız, su ölçüsü başına daha fazla telve kullanın. Kahveyi fazla sıkmak kahveyi daha güçlü hale getirecek, ancak aynı zamanda daha acı ve daha az hoş hale getirecektir. (İlgileniyorsanız, burada bunun daha ayrıntılı bir açıklaması var).

#4
+2
TheFontSnob
2015-01-28 08:54:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Starbucks'a ait "Seattle'ın En İyi Kahvesi" markası, poşetlenmiş süpermarket kahvelerinde de rakamlar kullanıyor. Bunu, Asya paket servisini az ya da çok müstehcen sipariş etmek için kullanabileceğiniz yıldızlarla eşitledim. Şimdiye kadar bulduğum belirli bir ölçek yok, ancak tüketiciye her ürünün (kabaca) spektrumda nerede olduğunu söylemenin genel bir yolu.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...