Soru:
Robusta ve Arabica arasındaki fark nedir?
fredley
2015-01-28 15:36:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Farklı kahve paketleri, farklı miktarlarda "Robusta" ve "Arabica" nın reklamını mı yapıyor? Bu terimler neyi ifade ediyor ve kahvenin tadını nasıl etkiliyor?

Dört yanıtlar:
#1
+22
qedk
2015-01-28 19:49:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

THIS SHOULD HELP :)

  • Tadının Robusta için iyi olmamasının bir nedeni, Arabica'ya kıyasla daha fazla kafein içermesidir. Kulağa olumlu bir şey gibi gelebilir ama kafein acı bir tada sahiptir ve bu da onu hoş olmayan bir içecek yapar. Gerçekte, Robusta fasulyesi% 2.7 kafein içeriğine sahiptir, bu da Arabica'nın% 1.5'inin neredeyse iki katıdır.
  • Arabica, Robusta'dan neredeyse% 60 daha fazla lipid ve neredeyse iki katı şeker konsantrasyonu içerir. Bu faktör, muhtemelen Arabica'nın tadını neden tercih ettiğimiz üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.
  • Fiyat açısından bakıldığında, Robusta'nın yeşil fasulyesi, emtia piyasasında Arabica yeşil fasulyesinin yaklaşık yarısı kadardır.
  • Robusta çiftlikte daha kolay ilgilenir, daha yüksek bir verime sahiptir ve böceklere karşı daha az hassastır - Robusta'daki miktar böcekler için toksik olduğundan ekstra kafein kahve çekirdeği için kimyasal bir savunmadır.

Tüm bu faktörler, çiftçilerin üretmesi için arzın artmasına ve girdi maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur. Bu daha cazip fiyat noktasıyla, gün içinde birçok kavurucu, maliyetlerini düşürmek ve karlarını artırmak için Robusta'yı karışımlarına ekleyecekti. Kahve ilk olarak 1900'lerde satıldığında, şirketlerin en fazla kârı elde etme çabasıyla kahvenin kalitesi yavaş ve yavaş kötüleşti.

Nerede bulacaksınız: Günümüzde, çoğu zaman bulamayacaksınız. Robusta kahve karışımlarında veya kafede. Hazır kahve içiyorsanız? Pekala, muhtemelen hepsi Robusta… ama muhtemelen tadı pek önemsemiyorsun. Espresso karışımınızda mı? Bu karışık bir çanta. Kelimenin tam anlamıyla. İşin garibi, Robusta hala espresso karışımlarının bir parçası olarak yaygın olarak kullanılıyor - özellikle İtalyan tarzı karışımlar. Kremanın iyileştirilmesine yardımcı olduğu söylenir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, Arabica ile daha yüksek kalitede ve Robusta'nın daha düşük kalitede olmasıyla ilişkilendirilmesine rağmen, durum her zaman böyle değildir. Birinci sınıf spesiyalite Robusta kahvesi, genellikle düşük kaliteli Arabica kadar iyi veya daha iyi bir tada sahiptir. Ancak, ileri teknoloji Robusta yaygın olarak kullanılmamaktadır veya mevcut değildir. Aksine, Robusta genellikle bir dolgu veya maliyet düşürücü olarak kullanılır.

  • Robusta çekirdekleri çok daha daireselken Arabica daha ovaldir.
  • Klorojenik asit önemli bir antioksidandır ve böcek caydırıcı. Robusta% 7-10 CGA'dır ve Arabica% 5.5-8 CGA'ya sahiptir.

The Roasters Pack 'den temin edilmiştir.

#2
+6
Vogel612
2015-01-28 15:38:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Robusta ve Arabica, kahve için kullanılan farklı çekirdekleri ifade eder.

Genel olarak, Arabica çekirdeklerinin Robusta çekirdeklerinden daha az kafein ve daha az asit içerdiği söylenebilir.

Robusta bitkisinin mahsul verimi arabica'dan daha yüksektir ve daha fazla kafein içerir - arabica'nın% 1,5'ine kıyasla% 2,7 - Wikipedia

Bu, Arabica çekirdeklerinin genellikle Robusta çekirdeklerinden daha yumuşak bir kahve verdiği anlamına gelir. Robusta, düşük kaliteli kahve harmanlarında dolgu maddesi olarak kullanılıyor gibi görünse de, görünüşe göre daha güçlü tadı nedeniyle İtalyan kahve kültürü için tercih edilen çekirdek.

İtalyan kahve kültürüne gelince, İtalya'da% 100 Robusta satılmadığını biliyorum, ancak hemen hemen her büyük markanın% 100 Arabica espressosu var. Robusta'nın ana katkısı, daha iyi bir krema ile sonuçlanmasıdır, ancak bu aynı zamanda kahvenin ne kadar ince öğütüldüğüne ve onu hazırlamak için kullanılan makineye bağlıdır. Lezzete gelince, kavurma işlemi bir diğer önemli faktördür ve İtalya'da daha koyu kavurmalar tercih edilmektedir.
#3
+3
Indzi
2016-12-13 18:36:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Küresel kahve çekirdeği pazarında, Arabica kahve çekirdekleri pazarın yaklaşık% 60'ını oluştururken, Robusta yaklaşık% 35 ve% 5'i Liberica gibi diğer kahve çekirdeklerinden oluşmaktadır. Her iki kahve çekirdeği de botanik Genus of Coffea ve Eucoffea Alt Cinsine aittir; Arabica Coffea Arabica'nın ticari / ticari adıdır ve Robusta Coffea canephora'nın ticari / ticari adıdır. Dünya kahve ticareti: arabica ve robusta.

enter image description here

Arabica kahve çekirdekleri pek çok düzeyde Robusta kahve çekirdeklerinden farklıdır. İşte bildiklerim:

Yetiştirme koşulları: Arabica kahvesi 1.000 metrenin üzerindeki ve 2.500 metreye kadar daha soğuk dağlarda yetiştirilirken, Robusta genellikle sıcak iklimlerde daha düşük rakımlar. Robusta aynı zamanda hastalık ve zararlılara Arabica'dan daha dirençlidir.

Menşe ülke: Arabica kahve çekirdeği esas olarak Brezilya, Kolombiya ve Etiyopya tarafından üretilirken, Robusta Vietnam tarafından üretilmektedir. Brezilya, Endonezya. Kavrulmuş fasulye rengi (yukarıda): Kavrulmuş haliyle Arabica, Robusta'nın daha saman renginde olduğu yerlerde yeşilin daha koyu bir tonu olacak.

Kafein içeriği : Arabica'daki kafein içeriği% 0.85 ile% 1.4 arasında değişirken, Robusta'daki kafein içeriği% 1.7 ile% 4.0 arasında değişiyor. Dolayısıyla, ortalama olarak, Robusta, Robusta'nın iki katından daha fazla kafein içeriğine sahiptir.

Kimya: Arabica, tanıtımda rol oynayan Robusta'dan yaklaşık% 60 daha fazla lipide (yağ asitleri) sahiptir. Arabica'nın genel olarak üstün kupası.

Görsel: Arabica, Robusta yuvarlakken şekil olarak uzatılmıştır. Arabica büyük, Robusta ise küçüktür (yarısı kadar). Arabica daha düz bir kubbe iken, Robusta daha çok bir baloncuk kubbesi gibidir. Arabica'nın farklı bir alt kıvrımı varken, Robusta'da genellikle düz bir kıvrım var.

Fiyat: Arabica, daha düşük bitki verimi, tarımdaki yüksek emek yoğunluğu ve daha yüksek ve daha zorlu arazilerde yetiştirilen mahsullerle ilişkili artan maliyetler nedeniyle genellikle Robusta'nın iki katı fiyatından işlem görür.

Ticaret: Arabica, kafeler tarafından satın alınan kahve çekirdeğidir, Robusta ise tipik olarak hazır kahve yapmak için kullanılan kahve çekirdeğidir, ancak Robusta'nın daha iyi dereceleri karıştırılabilir. bazı kafe tekliflerinde Arabica ile. Mütevazı Robusta kahve çekirdeği için durum.

Tat: Arabica tatlı-yumuşak, yumuşak ve aromatik bir tat verirken, Robusta çekirdekleri verimlidir genellikle tahıl benzeri, yulaf ezmesi ve odunsu olarak tanımlanan daha sert, acı tadı olan bir fincan. Arabica'nın meyveli, çikolatalı ve ceviz gibi çeşitli tat notaları üretebildiği yerlerde Robusta sadece Robusta'dır.

Arabica ve Robusta kahve çekirdeğini görsel olarak ayırt etmenin bazı yolları vardır

Kural olarak, kavrulmuş formda:

  1. Arabica oval, Robusta yuvarlaktır
  2. Arabica büyük, Robusta küçüktür (yarısı boyutta)
  3. Arabica daha düz bir kubbeye sahipken, Robusta daha çok bir baloncuk kubbesine benziyor.
  4. Arabica'nın farklı bir alt kıvrımı varken, Robusta genel olarak düz bir kıvrıma sahip.

enter image description here

Buraya birçok ilginç bilgi yazdınız! Ana içerik ve görseller için bir veya iki referans verebilir misiniz?
Bu cevabı birkaç ay önce başka bir forum için yazdım .... En kısa zamanda referansları göndermeye çalışacağım.
#4
+1
user167263
2016-03-26 07:10:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Arabica'nın birinci kalite kahve olduğunu, Robusta'nın ise daha az ve daha ucuz olduğunu biliyorum. Şirketimde, iş arkadaşlarım ve ben ikisinin bir karışımını seviyoruz. Bu nedenle her zaman en iyi ikisini de satın alıp ofiste kendimiz hazırlıyoruzBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...