Soru:
Kızartma, Vücut ve Asitlik
caleb
2015-01-28 04:31:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahve aroması genellikle şu terimlerle tanımlanır:

  1. Kızartma koyu (açıktan koyuya)
  2. Gövde (orta ila ağır)
  3. Asitlik (pürüzsüzden aydınlığa)

Bunlardan bazılarına dair belirsiz bir anlayışa sahibim, ancak özellikle vücut konusunda net değilim. Biri bunları biraz açıklayabilir ve birbirlerinden nasıl farklı olduklarını gösterebilir mi?

Bu terimlerin halk tarafından nasıl kullanıldığı ve anlaşıldığı için, reklamcılara karşı gurme içecekleri büyük ölçüde farklılık gösterdiğinden zor olabilir.
Iki yanıtlar:
#1
+3
apaul
2015-01-28 05:21:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gerçekten bir uzman değilim, ancak temel terimlerle:

Kavurma karanlığı:

  • Kahve kabaca ne kadar süre kavruldu, daha çok tost gibi, daha uzun kavurma genellikle daha koyu bir tat verir. Daha koyu kavrulmuş kahveler hafif yanmış karamelize bir tada sahip olma eğilimindedir.

Gövde:

  • Bunu genellikle aromadan çok bir doku olarak düşünüyorum, muhtemelen aşırı uçlarda daha kolay fark edilir. "Tam gövdeli" bir kahve, dili kaplar ve lezzetin oyalanmasına neden olurken, "orta gövdeli" kahveler daha temiz bir yüzeyle biraz daha hafif olma eğilimindedir.

Asitlik:

  • Asitlik temelde göründüğü gibidir, düşük asitli kahveler genellikle "pürüzsüz" ve yüksek asitli kahveler "parlak" olarak adlandırılır.

Şimdi yorumlarda belirtildiği gibi bu terimler gerçekten acı verici bir şekilde görecelidir ve gerçek özellikleri ne olursa olsun kahvelerinin "pürüzsüz koyu ve dolgun" olduğunu iddia eden reklamcıların saldırısıyla bir şekilde anlamsız hale getirilmiştir.

#2
+2
Suspended User
2015-01-28 05:12:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Vücut bazen "ağız hissi" olarak da tanımlanabilir. Kahvenin ağzında ne kadar "ağır" olduğu. Kavurma koyuluğu elbette kavurma seviyesine göre değişir. Bununla birlikte, gövde ve asitlik sadece kavurma seviyesine göre değil, aynı zamanda kavrulan fasulyenin çeşidine göre de değişir. Farklı kahve çeşitlerinin farklı vücut ve asit seviyeleri farklı olacaktır ve bu da çekirdeklere uygulanan kavurma seviyesinden daha fazla etkilenir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...