Soru:
Kahve dehidrasyona neden olur mu?
fredley
2015-01-28 21:04:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yiyecek ve içeceğin etkileri hakkındaki gerçek bilimsel bilgileri tüm diyet sözdiziminden ayırmak herkesin bildiği gibi zordur. Kafeinin bir idrar söktürücü olduğunu biliyorum, bu da daha fazla su kaybetmeme neden olacağı anlamına geliyor, ancak üzerine su verdiğim için kazandığımdan daha fazla su kaybeder miyim? Daha uzun içecekler olmasa bile, espresso içmek net su kaybına neden olur mu?

Aslında kafein, kafeine toleranslı kişilerde idrar söktürücü değildir.
Kişisel deneyim Sadece kahve içerseniz çok susuz kalırsınız
üç yanıtlar:
#1
+12
speedfranklin
2015-01-28 23:55:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kafeinin bir diüretik olarak eylemi hararetle tartışılsa da, son zamanlarda bilimsel fikir birliği, normal dozlardaki kafeinin yalnızca kafein içermeyen bireylerde (toleransı olmayanlarda) zayıf bir diüretik olduğu ve sadece 250-300 mg'ı veya 2-3 fincan kahveyi aşan dozlarda. Daha da ileri gitmek gerekirse,

Bununla birlikte, kafeinin diüretik ve diğer etkilerine karşı derin bir tolerans gelişir ve düzenli olarak çay veya kahve tüketen kişilerde eylemler çok azalır.

Ve literatürün aynı incelemesinden:

Normalde standart çay, kahve ve karbonat porsiyonlarında bulunan miktara eşdeğer kafein dozları Alkolsüz içeceklerin idrar söktürücü etkisi olmadığı görülüyor.

New York Times bu efsaneyi bu makalede ifşa etti:

Araştırmacılar atılan elektrolit seviyelerinde veya idrar hacminde [kafein ve plasebo verilenler arasında] önemli bir fark yok.

İşte bu soruları bir soruda yanıtlamak için başka bir iyi kaynaktır. anlaşılır, SSS tarzında ve konuyla ilgili iyi bir referans listesi sunuyor.

Bu, okuduğum çeşitli çalışmaların / makalelerin yanı sıra birlikte çalıştığım kardiyologun hastalarına söylediklerinin fikir birliği gibi görünüyor.
Bilim insanlarına gerçekleri doğru anlama konusunda endişelenmeye bırakın ve yine de konuyu kaçırmayın ... Kahve idrar söktürücü olmasa da, bardak su içmek * yerine kahve * yudumlamanız, birçok (hepsi değil) kahveye yol açar kısmen susuz kalmak için içenler. (Evet, bununla ilgili çalışmalar var, ama nerede gördüğümü hatırlamıyorum ...) Sosyal bilimlerin bunu sert bilimden daha doğru anladığı birkaç kez ;-)
@AviD Bence fikir birliği, söylediklerinizin tam tersi. Kesinlikle hidrasyonla ilgili bir tartışmada, siyah kahve ve su birbirinin yerine kullanılabilir. Veriler gerçekten (daha doğru) büyük resmi görmenin tek yolu iken insanlar, deneyimlerimizin inançlarımızı belirlemesine izin vermeye çok hassastırlar.
Öyle olsa bile, genel olarak daha fazla su içmenin aksine, normalde kahveyi yavaşça yudumlamak gerekir. Yine de, bu tek başına konuma da bağlıdır - burada su içmek, örn. ABD, buradaki kültüre yerleşmiştir.
#2
+5
Justin C
2015-01-28 21:47:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Anladığım kadarıyla kafeinin kendisi hafif bir idrar söktürücüdür. Bazıları bu etkinin hızla ortadan kalktığını söylüyor (bir hafta içinde). Kahve için olmasa bile, diüretiğin yumuşaklığı çoğunlukla su alımıyla telafi edilir.

Espresso durumunda net bir su kaybı olabilir, ancak yine de çok az olacaktır. .

Ben doktor değilim, bu yüzden bunu tam olarak araştırmadım. Bağlantılar vermedim çünkü konu hakkında çok çeşitli görüşler var. Tıp camiasından biri kesin bir referans sağlayabilir.

Kafeinin bir diüretik olarak hem toleranslı hem de saf bireyler üzerindeki etkilerini inceleyen birçok makale ve araştırma var.
#3
+3
Nathan
2015-01-29 05:10:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kafein hafif bir idrar söktürücü olsa da, çoğu kahve % 99'un üzerinde sudur ve hidrasyona katkıda bulunur.

Çeşitli içecek sınıfları (gazlı, kafeinli, tatlandırılmış veya değil) arasında etkili hidrasyon açısından hiçbir fark olmadığını ölçen ilginç bir çalışma hakkında okudum.

Hepsi çoğunlukla sudur.

Ayrıca bkz. Günlük orta düzeyde kahve alımıyla dehidrasyon kanıtı yok: serbest yaşayan bir popülasyonda karşı dengeli çapraz çalışma.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...