Soru:
Kopi Luwak içmek güvenli midir?
Alex
2015-01-28 19:46:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kopi luwak, yani Vietnam gelincik kahvesi, misk kedileri tarafından tüketilen ve dışarı atılan çekirdeklerden yapılır. 3000 $ / lb'ye kadar mal olabilir, bu yüzden muhtemelen çok azı denemiştir. Bu süreç inanılmaz derecede sağlıklı görünmüyor. Bu kahve içmek güvenli mi? İnsanlar içmekten hastalık kapıyor mu?

Kopi Luwak'ın, kahvenin 18. yüzyılda Hollanda Doğu Hint Adaları plantasyonlarıyla ortaya çıktığı Endonezya'da bir ifade olduğuna dikkat edin. Şu anda Tayland ve Filipinler dahil olmak üzere diğer ülkelerde "yetiştiriliyor", yani hiçbir şekilde yalnızca Vietnamlı değil.
Dört yanıtlar:
#1
+40
Tim Post
2015-01-28 19:58:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Evet, içmek son derece güvenli ve son derece lezzetlidir . Filipinler'de buna genellikle 'Kopi Alamid' diyoruz ve gerçekten gezegendeki en nadir kahvelerden biridir. 75 gram başına (yerel fiyat) yaklaşık 20 dolar olan bu aynı zamanda dünyanın en pahalı kahvelerinden biridir.

Palm misk kedisi, meyveleri (fasulyeleri) yiyen ve beslenmesinde son derece seçici olan geceleyin bir kedidir (daha çok yaban gelinciğine benzer, ancak teknik olarak bir kedi). Misk kedisinin fasulyeyi seçebilmesi için, aroma söz konusu olduğunda tam olması gerekir ve bu yaratığın burnunun hassasiyeti göz önüne alındığında, söz konusu aroma fasulyenin mükemmel olduğu anlamına gelir. Bazıları, sindirim sürecinin kendisinin daha iyi bir tada sahip olduğunu söylüyor, nereye sorduğunuza bağlı olarak hararetli bir tartışma konusu olabilir;)

Mesele şu ki, kedi tüm fasulyeyi sindirmiyor, sadece dışını hamur. Çiftçiler onları takip ederek doğanın yoluna girmesini bekler, ardından çekirdekler çok güvenli bir şekilde işlenir. Çiftçiler genellikle günde sadece bir kilo alırlar, oldukça yoğun bir süreçtir.

Ödeyebileceğim sıklıkta içiyorum ve hiç hastalanmadım. Kısmen meyvemsi, kısmen çatlak ve tamamen sıcacık ve dinlendirici bir tat, eğer kahveyi alabiliyorsanız şiddetle tavsiye ederim. Sadece biraz para ödemeye hazır olun ve eve götürdükten sonra çabucak tüketmeye hazır olun (muhtemelen kavurma işleminden piyasaya sürülme süresini uzatan yerel ulaşım sorunları nedeniyle diğerleri kadar tutmaz).

El ile çalışan bir çapak öğütücünüz varsa, onu kullanmanızı ve oldukça dikkatli bir şekilde öğütmenizi öneririm, çoğu seramik öğütücünün ısısı bile başka türlü alacağınız meyveli tadı biraz kaybetmek için yeterlidir. Gerçekten, bu fasulyelere kral gibi davranın, o kadar iyidirler.

Biraz satın alırsanız, misk kedilerinin bulunduğu çiftliklerden satın almaktan kaçının. Bu kahvenin artan popülaritesi, (maalesef) yakında onları ciddi şekilde tehlikeye atacak bir kulübe tuzağı endüstrisine yol açtı.

Kendi başına harika bir cevap olsa da, bu kahvenin güvenliğiyle ilgili resmi bir makale yok mu?
Resmi olarak içmekten ölmedim. Bunun ötesinde, hayır, herhangi bir devlet kurumundan hiçbir şey gelmedi ya da kullanılan suya atfedilemeyecek herhangi bir devlet kurumundan hastalanma örneği bulamadım. Kapsamlı bir arama yapmadım, çünkü onunla ilgili oldukça fazla ilk elden deneyimim var.
.... arkadaşım [diyor] (http://judaism.stackexchange.com/a/37720/5323) "o kadar iyi ki [yasak] olmalı"
İyi çiftliklerden kopi luwak satın aldığımızı söylemenin ve misk kedilerinin tutsak olduğu çiftliklerden satın almaktan kaçınmanın güvenilir bir yolu var mı?
Bunu Vietnam'da, büyükbabam çok pahalı hale gelmeden önce bir tat testi için bana tanıttığında içtim. Bu 40 yıldan fazla bir süre önceydi. Hâlâ hayattayım ve hatıralar hala unutulmaz.
#2
+16
hardmath
2015-01-28 20:54:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Civet kedisi Java çantasından çıktı ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu lezzetli kahvenin maliyetini 200-400 $ / lb'ye yükseltiyor.

Sizi bu kahvenin tehlikeli olduğuna ikna etmek ve size adresimi vermek istesem de, doğru şekilde imha edilmek üzere bana gönderebilirsiniz, ancak dürüstlük beni uygun hazırlığın kahveyi tamamen güvenli hale getirdiğini belirtmeye zorluyor

Ontario, Guelph Üniversitesi, Massimo Marcone tarafından yapılan bir araştırma bunu doğruluyor ve kahvede normal kahveden daha az bakteri barındırıyor. Marcone, "Bir gıda bilimcisi olarak dışkı ile temas eden her şeyin güvenli olduğundan şüpheliyim" dedi. "Ancak testler, Kopi Luwak çekirdeklerinin dışkı ile ilişkili ihmal edilebilir miktarlarda enterik (patojenik) organizmalara sahip olduğunu ortaya çıkardı."

Civet yeşil fasulyelerinin hasadı çok yoğun bir iştir ve her bir fasulye yıkandıktan ve kurutulduktan sonra ayrı ayrı derecelendirilir. Daha sonra, çekirdeklerin en iyisine genellikle orta boy bir kavurma verilir ve 410 ° F ile 428 ° F arasındaki iç sıcaklıklara ulaşılır.

Bu, herhangi bir bakteriyi öldürecek kadar sıcak. Et için 140 ° F ila 165 ° F arasında önerilen güvenli pişirme sıcaklıklarını veya hatta 250 ° F otoklav sıcaklığını karşılaştırın.

#3
+1
Ivor
2015-10-15 05:27:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İçmek oldukça güvenlidir, ancak kahvenin üretilme şekli hakkında kendinizi eğitmek isteyebilirsiniz. Örneğin bunu okuyun.

"Kahvenin üretilme şekli" ile neyi kastediyorsunuz? Soruyu dikkatlice okursanız, OP'nin fasulyelerin kaka kökeninin farkında olduğunu göreceksiniz.
@IvanKapitonov MT San muhtemelen palmiye misketlerinin pil kafeslerinde nasıl tutulduğuna ve sadece kahve kirazlarının nasıl beslendiğine, diyetlerinde protein gibi besinlerin eksikliğine ve ölüme yol açan strese değiniyordu. Sizinkini saygın bir bayiden temin etmek önemlidir.
#4
+1
manjiri
2016-05-24 12:04:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Evet, içmek güvenlidir. Kahve çekirdekleri aslında kısmen sindirilmiş ve Asya hurma misk kedisi tarafından yenen ve dışkılanan kahve kirazları olduğundan, çoğu insan bunu tüketmekte tereddüt eder. Ancak ülser hastalarına iyi geldiği, dişleri koruduğu ve daha pek çok faydası olduğu için herkesi şaşırtmıştır. All About Kopi Luwak bölümünde bu Endonezya içeceğiyle ilgili tüm gerçekleri öğrenin.

Merhaba ve Kahveye hoş geldiniz! Bağlantılar zamanla çürüyerek gelecekte soruyu tek başına yanıtlamayan bir yanıt bırakabilir. Lütfen alıntı yaptığınız makalenin ilgili kısımlarını alıntılamayı düşünün.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...