Soru:
Kahvede hangi bileşenin müshil etkisi vardır?
Alex
2015-01-28 20:47:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sorum göründüğü kadar basit. Kahvenin hangi bileşeninin bana kaka, kimyasal veya fiziksel (parçacık) yaptığını bilmek istiyorum.

Eminim herkes bunu deneyimlemiştir. Bir (birkaç) fincan kahve içiyorsunuz ve birkaç dakika sonra kendinizi aceleyle tuvalete koşarken bulacaksınız, şahsen çok fazla kahve içmiyorum. Günde bir fincan (sadece We'den Fr.'ye kadar) ve ara sıra Hafta sonları bir fincan içerim.

Bu müshil etkisine hangi içerik neden olur?

 • Kafein mi? ?
  • Öyleyse, neden enerji içeceklerinin benzer bir etkisi yok?
 • Kahve çekirdeğinden mi çıktı?
 • Yalnızca özel kahve türleri (fasulye) bu müshil etkisine sahip mi?

Google'da biraz araştırmayı denedim, ancak anlamlı bir cevap bulamadım. Görünüşe göre bilim adamları, hangi bileşenin buna neden olduğu veya kahvenin müshil etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olup olmadığı konusunda anlaşamıyorlar.

Test konusuna erişimimiz olmadığına göre biz ve bu konuda siz ve bunun yanıtlandığını nasıl doğrulayacaksınız (kesin bir test sonucu olsa da)?
@EdChum Pekala ... Aynı maddeyi içeren farklı yiyecekleri dener ve müshil etkisi gösterip göstermediğine bakardım. Bu muhtemelen teorik olarak mümkün değildir; * "gerçek" * bir test yapmalısın.
Pekala, bu soru size çok özel görünüyor, mutlu bir şekilde biraz kahve tüketebilirim ve olabilecek en kötüsü tuvalete sık sık gitmek. Süt gibi bir şey olmadığından emin misiniz, tüm kahveler sizi etkiler mi, kafeinsizlik daha uzun sürer mi vb
Herkesi etkilemez. Şahsen ben buna "bağışık" olsam ve her zaman öyleyken, olmayan pek çok kişi tanıyorum, bu yüzden bu değerli bir soru.
İlgili: http://biology.stackexchange.com/questions/1655/why-is-coffee-a-laxative (yalnızca "Kafein o zaman aktif ajan değil, ancak kahvede başka bir bileşiktir" diyor)
@Shadow Sihirbazı teşekkürler. Her bir SE sitesini tek tek araştırmadım ve bu site beta sürümüne geçtiğinden beri burada deneyeceğimi düşündüm. Bilim hangi bileşiği söyleyecek kadar uzak değilse, tam olarak bu soru kapatılabilir.
Aslında her şey yolunda, burada kabul edilen cevabı burada cevap olarak vermek üzereydim, sonra sorduğunuz şeyin farklı olduğunu anladım. "Kahvenin müshil etkisi var mı" diye sormuyorsunuz, bu yüzden bu tamamen yeni bir soru. Bununla birlikte, kahvenin beni bu açıdan etkilememesi nedeniyle bende bir sorun olup olmadığını merak ediyorum. :-D
Bir cevap:
#1
+8
apaul
2015-01-28 22:20:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sorumluluk reddi beyanı: Ben doktor değilim, televizyonda da oynamıyorum ...

Bunun birkaç faktörün birleşimi olduğunu tahmin ediyorum.

 1. Kahve, uyarıcı olan kafein içerir ve çoğu uyarıcının bir dereceye kadar müshil etkisi vardır.

  • Eğer başka hiçbir uyarıcı metabolizmanızı hızlandırmazsa, bu yüzden hemen olmasa bile tuvalete onlarsız gittiğinizden daha erken gideceksiniz.

  • Ayrıca kafeinin özellikle bağırsakların uyarılmasına neden olduğu görülüyor.

   Kahve aynı zamanda daha gevşek dışkıya neden olabilir, çünkü artan peristalsis kolonun temel işlevlerinden birini gerçekleştirmesi için daha az zaman bırakır - iyi biçimlendirilmiş dışkı üretmek için fekal maddeden suyu yeniden emmek. Bununla birlikte, kahveye diğer ortak eşliklerin bu konuda suçlu olabileceğini unutmayın. Süt ürünleri, fazla şeker, hatta sorbitol gibi "şekersiz" tatlandırıcılar (müshil olarak kullanılan iyi bilinen bir madde) ishale neden olabilir. - Kaynak

 2. Kahve çoğunlukla sudur

  • Sadece aç karnına birkaç bardak su içmek daha yumuşak bir dışkıya neden olabilir.
 3. Psikolojik etki

  • I bununla ilgili herhangi bir gerçek çalışma olup olmadığını bilmiyorum, ancak devam eden bazı Klasik Koşullandırma olduğundan kesinlikle şüpheleniyorum. Bir zil sesiyle salya akıtılan Pavlov'un köpekleri gibi, her zamanki sabah rutininiz bir fincan kahve içerek ve sonra tuvalete gitmekse, zamanla kendinizi bunu yapmak için şartlandırırsınız. kahve gerçekten "sana kaka yapmıyor"
2. noktaya değinmek gerekirse: Bir fincan kahveden bahsediyorum (bundan hemen sonra soruyu güncelleyeceğim). 3. noktaya gelince: O bir fincan kahveyi aynı anda içiyorum (ama aynı zamanda her gün değil, sadece WE-FR'den) ama sonra aynı saatte tuvalete gitmiyorum. Ne zaman istersem giderim. Bazen 5 dakika, bazen 1 saat. Bu yüzden şahsen benim için bir tür rutinden etkilenmediğini söyleyebilirim.
@Alex Bunlar, sindirim söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birçok faktördür ... 24 saate kadar alımınız ne olursa olsun, çıktınız üzerinde bir etkiye sahip olabilir ve bu faktörler kişiden kişiye farklılık gösterir.
@Alex Sisteminizi özel olarak neyin etkilediğini arıyorsanız, farklı faktörleri izole etmeye çalışın ve birkaç deney yapın. Örneğin bir kafein tableti deneyin ve aynı etkiye sahip olup olmadığına bakın veya kahvenize süt veya krema yerseniz, tek başına içmeyi deneyin ve ne olacağını görün.
Evet biliyorum. Juat, kahvenin miktarı veya günlük rutinlerden bağımsız olarak müshil etkisine sahip olduğumu bilmenizi istedi. Bu deneyleri yapabilirdim, ancak kulağa eğlenceli / lezzetli bir şey gibi gelmiyor ve ofis arkadaşlarıma da normal görünmeyecek:


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...