Soru:
Latte neden genellikle büyük ve geniş kaplarda servis edilir?
starsplusplus
2015-01-28 22:29:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Latte genellikle şuna benzer bir kapta servis edilir:

latte cup image

Büyüklüğün yanı sıra, kahvenin özel bir nedeni var mı? fincanın şekli ? Kokteyllerle alabileceğiniz birçok farklı kokteyl bardağının farklı içecek türlerine uygun olduğunu biliyorum. Burada da aynı olduğunu varsayıyorum, peki bu kupa şekline uygun olmasını sağlayan latte nedir?

Iki yanıtlar:
apaul
2015-01-29 00:36:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sadece ben olabilirim, ancak bunun her yudumda bir köpük / sıvı oranını hedeflemekle ilgisi olduğunu düşünüyorum.

Temelde üzerinde aynı miktarda köpük bulunan daha uzun silindirik bir fincan ilk birkaç yudumun tamamen olmasa da çoğunlukla köpük olmasına neden olur. Daha kısa ve daha geniş bir bardakla çok miktarda köpüğünüz olabilir, ancak daha ince bir katmanla, fincan süresince daha dengeli bir yudum ve daha iyi ağız hissi sağlar.

Sun
2015-01-28 23:13:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Büyük ve geniş fincanlardaki latteleri, çok sayıda duyu ile tadını çıkarmama izin verdiği için tercih ederim.

Tüketim süreci, fincanın sıcaklığını ellerime çekerek başlar. Bu bana latte'nin tüketilemeyecek kadar sıcak olup olmadığını söylüyor. Süreç aynı zamanda iki elin içki içmek için kullanıldığı Japon yeşil çay seremonisinin anılarını da canlandırıyor. Yüzlerce yıllık geleneklere bağlı hissetmemi sağlıyor.

Geniş fincan aromanın burnunuza ulaşmasını sağlıyor. İçmeden önce kahvenin acılığını, köpüğün yağını ve belki üstüne serpilen çikolata veya tarçın kokusunu alacağım. Bir kapak ile hareket etmeyi deneyin ... deneyim aynı değil. Pürüzsüz porselen üzerindeki ağız ve dil hissi, hazır bir bardağın veya şeffaf bir bar camının sağlayabileceği hoş bir deneyimdir.

Kahve içmeyi Japon çay seremonisiyle kıyaslamanız hoşuma gitti. Benim için kahve yapma ve içme ritüeli, tadı ve kafein vızıltısı kadar önemli.
Porselen kaplar ısıyı cam veya metal bir bardağa göre (önceden ısıtılmışlarsa) daha iyi tutabilirken, geniş bardaklar ısıyı tutmaya yardımcı olmaz. [Newton'un soğutma yasası] (http://en.wikipedia.org/wiki/Convective_heat_transfer#Newton.27s_law_of_cooling) yüzey alanı ne kadar büyükse ısı transferinin o kadar hızlı olduğunu söylüyor.
Evet, aynı malzemeden yapılmış uzun, dar bir fincana kıyasla, kısa geniş olanı daha hızlı ısıyı kaybedecek (soruyu sorduğumda daha hızlı soğutmanın bu şeklin bir parçası olup olmadığını merak ettim).


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...