Soru:
Bazı kahveli içeceklerin yüzeyinde "yüzen yağ" olması iyi midir?
Eric Platon
2016-03-03 08:02:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı standart ev makinelerinde hazırlanan kahvelerin (örneğin, moka, Türkçe veya hatta bazı espresso makineleri gibi kağıt filtrelenmemiş yöntemler) yüzeyinde bir şey bulunur. Çekirdeklerden alınan yağ gibi görünüyor.

Gözlemlerime göre, damla veya Aeropress gibi filtre bazlı demleme teknikleri yüzeyde bu yağ tabakasına neden olmuyor. Yağın tıkanmasına ve suyun içeri girmesine izin verebildiği için muhtemelen filtre budur.

Bu yağ, onaylanırsa, çoğu lezzet bileşiğini içeren yağdır, bu yüzden onu saklamak istiyoruz. Öte yandan, kahve içeceği için temiz bir yüzeye sahip olmak estetik olarak daha güzel, yani bu yağın demleme sırasında dışarıda bırakılması anlamına geliyor.

Burada bir değiş tokuş olduğundan emin değilim, "temiz" yüzey kahveleri çok iyidir (iyi hazırlanırsa), bu da aroma bileşenlerinin içeceğe indiği anlamına gelir. Yani belki de yüzey yağı tada katılmayan şeydir. Bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi var mı?

Daha önce hiç bu problemi yaşamadım, kahvemin üzerinde yüzen yağ benim elma pişirme fikrim değil. Tadı da berbattı. Bu yüzden yeni bir kahve makinesi aldım ve yağ yok. Kahvenin tadı güzel. Diğer yapıcıda bir kusur olabilir mi? Suya gelince, çok yumuşak, bu yüzden sert su olmadığını biliyorum.
Iki yanıtlar:
MTSan
2016-03-03 12:31:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Güzel soru. Türk cezvesi için de benzer bir efsane ortaya çıktı; kahve yağı ile yapılmış yağlı yüzeyi korumak için sadece su ile temizlenmesi gerektiği gibi.

Kısmen doğru, kısmen değil. Lavazza'dan "Barista'nın el kitabına" göre, bu tortulaşmış yağ asetleşebilir. Bu nedenle, kötü bir tat ortaya çıkıyor.

Yine, (kaynağı hatırlayamıyorum) bildiğim kadarıyla, kağıt filtreler her şeyi filtrelemek için çok iyidir; bu değerli yağlar dahil. (Sanırım filtre kahve hazırlamak için klasik Fransız presi hala çok yaygındır.) Kağıt, uygun liflere sahip değilse, aromanın çoğunu emer. Bu, herhangi bir damla kahve makinesinin, V60, Chemex vb. Ana sorunu gibi görünüyor.

Son sözler: Uzun vadede temiz tutun. Asetleştirene kadar mutlaka temizlemeyebilirsiniz; Yani bir-iki güne kadar saklayabilirsiniz.

Türk kahvesi için aynı kural. :)

Teşekkürler. Türk kahvesi ile ilginç bir ilişki. Efsaneyle ne demek istiyorsun?
Efsane, Türk kahve demliğini "cezve" temizlemek için herhangi bir deterjan veya sabun kullanmamaktır. Yine de her gün veya gün aşırı temizlenmelidir. Ancak gün boyunca bir dizi fincan demlenirken yağın cezvede kalması faydalı olabilir. Daha sonra kahve doğrudan demlikle değil, kahve yağı kalıntılarıyla temas eder. Bu, demlik ve daha ince demlenmiş kahvenin olası metalik tadından kurtulmaya yardımcı olur.
Greg Kosinski
2016-03-04 02:54:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahvenizdeki yağ miktarı "vücut" denen şeyle bağlantılı mı? Bu, kahvenin ağzınızda hissettiğiniz "dolgunluk" tur. Hafif bir kek ile tatlı kek arasındaki fark gibi. Daha fazla yağ, daha fazla vücut demektir. Dediğiniz gibi filtre kullanmayan mayalama yöntemlerinden daha fazla vücut elde edersiniz. Buna Fransız basını gibi şeyler dahildir. Yağ / gövde miktarı, kullandığınız çekirdeklerden de etkilenir, daha koyu kavrulmuş kahveler genellikle daha fazla yağ / gövdeye sahiptir.

Çoğu insan muhtemelen yağsız bir fincan kahvenin, yağsız bir kahveninkinden daha güzel göründüğünü söylemez çünkü bunda yanlış bir şey yok, sadece farklı bir çeşit.

Vücudun etrafındaki açıklama için teşekkürler. Yağ "folyosuna" gelince, bundan kaçınmak için çabalayan birkaç "gazi" ile tanıştım ve ziyaret ettiğim bira fabrikalarının çoğu kahveleri servis yapmadan folyoyla birlikte attı. Yine de pek dikkat etmiyorum ve bu kalıbı aynı "okuldan" insanlarda fark edebilirim. Yine de kesin bir cevap olup olmadığından emin değilim. Soru çok öznel olabilir.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...