Soru:
Kahve çekirdeği boyutunu hangi faktörler belirler?
Ivan Kapitonov
2015-10-08 08:53:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tek orijinli Peru fasulyesi (tümü Arabica) aldıktan sonra bir torba Guatemala / Kolombiya / Etiyopya harmanı satın aldım ve fasulye büyüklüğündeki farktan etkilendim: Peru fasulyesi, karışımdaki çekirdeklerden neredeyse iki kat daha büyüktü.

Şimdi, farkın bazı çevresel faktörlere mi, yoksa kahve bitkisinin bölgesel farklılıklarına mı, yoksa hasat zamanına mı bağlı olduğunu merak ediyorum. Elbette, herhangi bir yerdeki herhangi bir kahve fabrikasının (önemli ölçüde) farklı boyutta çekirdekler üretmesi ve ardından bunlar boyut açısından tutarlı gruplar halinde sınıflandırılması da olabilir (örneğin, bu kılavuz uyarınca).

üç yanıtlar:
PabTorre
2015-10-12 22:20:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir kahve çekirdeğinin boyutundaki en büyük faktör, bitkinin botanik çeşididir. Genetiğin etkisinin üstesinden gelebilecek hiçbir beslenme veya yetiştirme koşulu yoktur.

Coffea Diversa'daki bahçemizden alınan bu resimde en uçta iki örnek görebilirsiniz.

  • Bir yandan mokka'nız var, bu çeşit tüm kahve çeşitleri arasında en küçük çekirdeğe sahiptir.

  • Öte yandan sizde Maragogype var, bu çeşit tüm kahve çeşitleri arasında en büyük fasulyeye sahip.

Yok bir mokka tahılına verebileceğiniz gübre miktarı, onu olgun bir Maragogype fasulyesinin (ve tam tersi) boyutuna yaklaştırır.

Karışımınız ile Peru kahveleriniz arasındaki boyut farkı, muhtemelen çekirdeklerin botanik çeşitlerinden kaynaklanmaktadır.

Mokka vs Maragogype

enter image description here

Aradığım gibi görünüyor, teşekkürler! Ne güzel bir örnek.
@IvanKapitonov Başka bir sitede karşılaştığım bir [grafik] (http://media-cache-ak0.pinimg.com/736x/56/41/15/564115e96235ee88c9052c608b5afcdb.jpg) sadece referans için eklemek istiyorum. Lütfen şunu da görün, fasulyeler arasında güzel bir dizi farklılığı görselleştiriyor.
@MTSan Bu harika bir tablo! Cevabıma ekleyeceğim.
Bu tamamen doğru değil. Farklı çeşitler farklı koşulları tercih edecektir. Bir mokka bitkisinin maragogip büyüklüğünde fasulye üreteceği hiçbir koşul olmadığı doğru olsa da, bir maragogip bitkisinin mokka fasulyesine çok daha yakın küçük çekirdekler üretebileceği kötü koşullar vardır. Ayrıca bitkilerin zaman içinde büyük farklılıklar üretmek için seçici olarak yetiştirilebileceği gerçeği de vardır. Hiçbir bitki genetiğinden kaçamazken, genetiğinin ifadesi tamamen verilen yetiştirme koşullarına bağlıdır.
Suspended User
2015-10-08 21:49:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çekirdek boyutunu etkileyebilecek çok çeşitli faktörler vardır. Açıktır ki, yetiştirme koşulları değişebilir ve genellikle tek bir mahsulde boyut farklılıkları vardır. Unutmayın ki kahve tarımsal bir üründür. Bir elma veya portakal mahsulünün boyutları çok çeşitli olduğunda kimse gözlerini kırpmaz, ancak birçok insan kahve çekirdeklerini daha tek tip bir boyutta tercih eder. Çoğu yer bunu sıralama ile başarır, ancak bir dereceye kadar yapaydır.

Öte yandan, kavurma seviyesi, çekirdek boyutunu büyük ölçüde etkileyen kontrol edilebilir bir süreçtir. Fasulye, kavruldukça ve nem kaybettikçe genişler ve yoğunluğu azalır. Kavurma seviyesindeki farklılıklar nedeniyle aynı ayıklanmış çekirdek mahsulünün (tümü nispeten tek tip) farklı boyutlarda olması tamamen mümkündür.

Teşekkürler! Elmalara gelince (ve belki portakallar?), En azından farklı türleri var. Ancak kavurma için +1, kızarttıkça daha büyük hale gelmeleri aklıma gelmedi. Daha büyük fasulyelerim biraz daha koyuydu!
Üzgünüm, Chris, kabulü geri çekmek zorunda kaldı :-( PabTorre'un cevabına bakın.
HedgePig
2016-06-16 10:03:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sırf biraz sıra dışı olan bir varyasyon daha eklemek için. Musonlu bir Malabar da çok büyük bir fasulyedir. Bununla birlikte, bunun nedeni, halihazırda torbalanmış olan yeşil çekirdekler, moonsoon rüzgarlarında "havaya" bırakılır ve nemi emer ve orijinal boyutlarının yaklaşık iki katına genişler ve ayrıca bir fildişi rengine dönüşür.

Monsooned Malabar'ı uzun zamandır yemedim ama kavurma işinde çok daha fazla genişlediklerini hatırlamıyorum. (Havalandırma süreci, hızlı bir şekilde kavurmalarına neden olur ve ilk çatlaktan ikinci çatlağa çok hızlı hareket ederler.)

Çok ilginç! Ona göz kulak olacaksın.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...