Soru:
Kahve dükkanları neden Espresso ile birlikte maden suyu veriyor?
Emilios1995
2015-10-10 01:18:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kafeler neden Espresso ile birlikte maden suyu ( maden suyu) sağlıyor?

@daniel - Düzenleme ile ilgili olarak: [maden suyu] (https://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_water) terimi yerel olarak farklı ürünlere atıfta bulunabilir - içinde mineral bulunan su veya köpüklü su ("soda suyu") ve belki diğerleri. Düzenlemenin sorunun anlamını değiştirmek için değil, suyun daha spesifik bir tanımını hedeflediğini varsayıyorum.
Ben şahsen durgun suyun ("köpüklü olmayan") maden suyundan daha sık kullanıldığını gördüm. Merak ediyorum yerel tercihler var mı, yoksa gazlı suya karşı gazlı suyun niteliksel bir faydası mı var?
On iki yanıtlar:
Niko
2015-10-10 02:22:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çoğu insan espressoyu sadece sıcak, güçlü ve kafein içerdiği için değil, çok zengin ve lezzetli olduğu için de içiyor. Espressonun tadını daha iyi çıkarabilmeniz için su, ilk yudumdan önce damağınızı temizlemeye yöneliktir.

Yine de neden pırıl pırıl olmalı?
@Georgios Maden suyu olması gerekmez.
Sodalı suyun damağı temizlemede normal sudan çok daha etkili olduğunu buldum.
Stephie
2015-10-16 15:27:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahvenin damağını temizlemek iyi bir açıklamadır. Yine de suyun kahveden sonra içildiği başka bir espresso veya kahveli su servisi geleneği vardır:

Viyana kahvehanelerinde (bir yer Kahvenin uzun süredir devam eden bir geleneği olduğu yerlerde), bu kafeler sadece bir yudum kahve için hızlı bir mola yeri değil, aynı zamanda gazete okumak, diğer müşterilerle etkileşim kurmak ve genellikle biraz zaman geçirmek için bir yer olduğundan, birçok müşteri bir süre kalacak. (O özel atmosferde yaratılmış bir yazı türü bile var). Bu süre zarfında, müşteriler muhtemelen daha sonra şarap gibi başka bir içeceğe geçmeden önce kahve sipariş edeceklerdir. Kahve ile birlikte sunulan su, damağı temizlemek için tekrar kullanılır, böylece kalan kahve tadı, şarabın veya sonraki içeceğin keyfini çıkarmasına engel olmaz.

Soda servis edilirse, bu yalnızca yerel bir geleneği yansıtıyor olabilir - Avusturya ve Almanya'da köpüklü , su sipariş ederken veya servis ederken varsayılan değerdir, karbonsuz olmasını istediğinizi belirtmeniz gerekir.

daniel
2015-10-10 18:33:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kabul edilen cevaba bir alternatif var. Pek çok Orta Doğu ülkesinde su, espresso ile birlikte tabii ki servis edilir. Çok sıcak havalarda sıcağa alışkın insanlar bile yeterince su içmeyi unutabilir. Kahve bir idrar söktürücüdür. Isı ve idrar söktürücü kombinasyonu aslında tehlikeli olabilir. Bu koşullar altında insanları su içmeye teşvik etmeden kahve servisi yapmak oldukça düşüncesizlik olurdu.

Düzenleme: "Güçlü diüretik" dışında "güçlü" olanı düzenlediği için Sarah G'ye teşekkürler. Stephie'nin yorumu doğrudur ve kahvenin zayıf idrar söktürücü etkisine bakılmaksızın, sıcak bir günde bir müşterinin bir espressodan sonra istediği ilk şeyin su olmaya yatkın olduğunu söylemek muhtemelen daha iyidir. "Damak temizliği" fikri, farklı bir bağlamdaki profesyonel tadımcılardan farklı olarak beni şaşırtıyor.

Kahve güçlü değil ama * zayıf * bir diüretiktir, eğer insanlar kafeine alışmışsa, bu etkiye karşı yüksek bir tolerans vardır ve sadece daha büyük dozlarda (250-300 mg) kafeinle az da olsa gözlenebilir. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19774754 / http://coffee.stackexchange.com/questions/149/does-coffee-cause-dehydration / http://www.bbc.com/ Future / story / 20140402 are-coffee-and-tea-dehidreating (Sıcak iklimlerde yeterli hidrasyonun önemli olduğu önerisiyle tartışmadığımı lütfen unutmayın.)
Galax
2015-11-18 06:11:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Espresso İtalya'dan geliyor ve burada sodalı su çok popüler, bu yüzden burada kahvede bile sodalı su (gazın aksine) görmek çok yaygındır.

Yukarıda verilen nedenler Espresso ile su servis etmek iyi görünüyor. Ayrıca espressonun kendi başına biraz susuz kalabileceğini düşünüyorum, bu yüzden yazın her zaman yanında soğuk suyla içiyorum.

Aslında İtalya'da bölgeye göre değişir. Kuzey İtalya'da bir kahve sipariş ettiğinizde bir kahve alırsınız (tabii ki * espresso, başka bir şey değil) ve su alamazsınız. Güney İtalya'da küçük bir bardak su almak daha yaygındır, ancak AFAIK çoğunlukla sade sudur.
İyi nokta, teşekkürler- Bölgesel farklılığın farkında değildim. İtalyanların kahveyle köpüklü su içtiklerini ima etmek istemedim, sadece başka yerlerdeki kafeler köpüklü içeceklerin sade olmaktan çok 'İtalyan' olduğunu düşünebilir.
Patrick
2015-10-16 00:31:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Suyun kahve içerken iki işlevi vardır.1 - Kahve içerken vücudu yeniden nemlendirir. Kahve kurutur.2 - Espressoyu yudumlamadan önce biraz yudumladığınızda tadı daha güzel olur. Ağzı ferahlatır, böylece kahvenin tüm aromaları işini görebilir.

Struggler
2017-01-05 07:06:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı insanların, suyu Americano'nun aromalı bir versiyonu yapmak için su ile karıştırdığını fark ettim. Bu "alışılmadık" olsa da birçokları için bir tercihtir.

Eduardo Lombardo
2017-04-06 19:23:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Espresso sonrası soğuk durgun su içtiğinizde mide asidi üretimi azalır ve asitlik etkisi ortadan kalkar. Bu etki birkaç yıl önce Kimya ve Mühendislik haberlerinde belirtilmişti. içsel asitliği.

Bunun için bir bağlantı görmeyi çok isteriz! Gönderinizi, bahsettiğiniz raporla birlikte [düzenler misiniz] lütfen?
Jim Anson
2017-02-05 11:42:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahveyi öğütüp demledikten sonra 4 saat içinde kavurmadıkları sürece, bunu yalnızca pazarlama amacıyla yapıyorlar.

Kavurma ve maden suyu arasındaki ilişkiyi açıklar mısınız?
İkinci @MTSan's sorusu.
Gerry
2017-07-26 20:04:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yetişkin yetişkinlerin dehidratasyonun başlangıcını telafi etmek için gemide yeterince su aldıklarından emin olmak kahve dükkanı sahiplerine bağlı değil, elbette ki bu kişilerin sorumluluğu. Su, bir palet temizleme rutinidir ve 40 yılı aşkın deneyimime göre, servis edildiğini gördüğüm ana su türü, öncelikle musluktan veya musluktan gelen sıradan durgun su idi, tipik olarak maden suyu, dükkan bir tür soda akışı cihazı kullansa bile paraya mal oluyor bu, gazı sıradan suya ekler, her iki şekilde de (belki İtalya dışında) düzenli olarak servis edildiğini gördüğüm sade durgun su.

PS * @ MTSan'ın kahve kavurma ve maden suyu arasındaki ilişkiye ilişkin sorusu ile ilgili olarak, bazılarının kahve yapmak için şişelenmiş su kullanması dışında hiçbir şey yoktur, örneğin Evian şişelenmiş su Kahvehanelerin şişelenmiş su kullandıklarından şüpheliyim, çok pahalı, ancak su kaynaklarında filtre kullanıyorlar. Kavurma ve kahvenin yapımıyla ilgili olarak. Kahvenin en iyi hali (en taze), kahveyi yapmadan hemen önce kahve çekirdeklerini öğüttüğünüzde, hava bir espresso makinesi veya bir dökme veya aeropress, chemex vb. Dört saat bilmiyorum ama en taze kahvenin taze kahve (son 2 haftada kavrulmuş) kullanıldığında yapıldığını biliyorum. Eğer iyi olan musluk suyu kullanıyorsanız, bir önceki gece makinenizi doldurmanız en iyisidir, bu, yerel Govt (florür vb.) Tarafından suya eklenen kimyasalların buharlaşması için su süresini verir. Süpermarketlerdeki kahve, özellikle 2 yıl uzaklıkta çantasında en iyi tarihini gördüğünüz öğütülmüş kahve, vakumlu olsa bile taze kahve değildir. Kahvenizi kahve çekirdeklerinin kavrandığı zaman gösteren bir dükkandan alın, tabii ki bu sizin kahvenizi evde yaptığınızı varsayar, iyi bir kahve dükkanı tüm bunları bilir, özel kahvehaneleri arayın, en azından bu dükkanlar ne olduklarını bilir yapıyor ve misyonları, ellerinden gelen en lezzetli kahveyi üretmek.

Jane Anderson
2018-03-25 08:33:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sodalı suyu sevdiğim gerçeğinin yanı sıra espresso kahveden önce ve sonra damağı temizlemenin işime yaradığını düşünüyorum. İlginçtir ki kahve, vücutta adrenalin reaksiyonunu artıran ve kalp atış hızını artırdığı bilinen bir uyarıcıdır. Soda suyu vücudu sakinleştiren bi karbonhidrat soda, bikarbonat magnezyumdur. Sebep ne olursa olsun, benim için çalışıyor!

Merhaba Jane, Coffee SE'ye hoş geldiniz ve nerdy açıklamalarınız için teşekkür ederim. :) Aşağıdaki cevaplarınız için fikirlerden uzak durun https://coffee.stackexchange.com/help/how-to-answer okumanızı tavsiye ederim.
Barett
2018-06-10 00:13:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu, esas olarak pazarlama ve ekonomik nedenler içindir. Kahvehaneler bunu, kahvelerinin bir statü sembolü olarak görülmesi ve kahvenin bir meta olduğu fikrine karşı savaşması için yapıyor. Köpüklü su egzotik, süslü ve Avrupalı ​​olarak algılanır. Sonuç olarak bu, tüketicinin gözünde daha yüksek bir fiyatı haklı çıkarır.

Ancak bu yalnızca ABD'deki kahve dükkanları için geçerli mi? Soruyu soranın belirtmediği bir şey? Yaşadığım yerde, Avrupa'yı oldukça farklı ülkeler tarafından oluşturulmuş bir şey olarak görüyoruz ve maden suyu varsayılandır.
Yeterince adil. Yaşadığım yerde, kahveden sonra şarabımız yok. En azından aynı dükkanda değil! Sanırım farklı yerler için farklı nedenler.
ckg
2019-06-23 01:32:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir kahve dükkanı için iş modeli tamamen atmosfer, ambiyans ve hizmetle ilgilidir. Birkaç kuruş değerinde CO2, bir kafenin atmosferini oluşturmaya yardımcı olmak için çok daha değerlidir ve bir espresso için 2,50 ABD doları alabilen bir mağazayı 3,50 ABD dolarına çıkarma stratejisinin bir parçasıdır

Hm. Ancak bu yalnızca ABD'deki kahve dükkanları için geçerli mi? (Soruyu soranın belirtmediği.) Yaşadığım yerde, * köpüklü * bir restoran veya kafede su siparişi verirken aslında "varsayılan" dır. Ayrıca bu yazı Barret'in eski cevaplarına çok benziyor.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...