Soru:
Kahve bağımlılığından nasıl kurtulurum?
user1209304
2017-03-01 18:55:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Otomatik kahve makinesinde hazırlanan günde 5-8-10 fincan kahve içiyorum.

Benim sorunum, kahvenin uyarıcı etkisinin olmaması. Bu yüzden genellikle kahve içmem gerektiğini veya içmezsem yorgun olduğumu hissediyorum.

Bu bağımlılıktan birkaç kez kurtulmaya çalıştım. Birkaç gün (veya hafta) içmeyi kolayca bırakabilirim. İlk 1-2 gün başım ağrıyor ve yorgunum; ama ondan sonra kendimi normal hissediyorum. 2 hafta sonra kendi kendime neden 1 kahve, sonra 2 kahve içmeyeceğimi söylüyorum ve çok geçmeden yine günde 5-8 fincan alıyorum.

Güncelleme : Birinden sonra yıl hiçbir şey değişmedi. Hala 5-8 fincan sert kahve içiyorum. Ben sadece kokusunu seviyorum, tadı hoşuma gidiyor.

İkinci paragrafınız kendisiyle çelişiyor. Uyarıcı bir etki almadıysanız, * kahve ya da kahve yok * ne kadar yorgun hissettiğinizi etkilemez ...
12 adımlı program? Ama daha ciddi bir kayda göre bununla ilgiliyim. Normalde izin aldığımda ve daha fazla uyuyabildiğimde bırakmaya çalışırım, bu genellikle benim için işe yarar
@Ecnerwal Açıklamaya çalışacağım: Kahve içmek zorundayım yoksa enerjim biter. Ayrıca kafein toleransım olduğunu düşünüyorum. Ne kadar içtiğim önemli değil. Yani daha büyük bir desteğe ihtiyacım olduğunda diyelim ki kahveden alamıyorum.
Haftalarca yavaşça sütten keserseniz başarı şansınızın daha yüksek olabileceğini okudum. Günde 8-10 bardaktan sıfıra gitmek acı verici ve sürdürülemez olacak, ancak 10 -> 8 -> 6 -> 4 -> 2 -> sıfırdan haftaya gitmek çok daha yönetilebilir. ve olumsuz geri çekilme etkilerini sınırlayacaktır. Anahtar, önceden planlamak ve * ona bağlı kalmaktır *.
Dört yanıtlar:
MTSan
2017-03-01 20:21:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İlk olarak, gözlemlediğiniz etkiler kafein yoksunluğu olarak bilinir ve burada tartışılır.

Kahve bağımlılığı daha önce burada tartışılmıştır.

Ancak kahve bağımlılığından nasıl kurtulacağı tartışılmaz. Öncelikle, bu bağımlılığın üstesinden gelmenin gerekli olup olmadığını anlamalısınız. Sanırım, Coffee SE üyesi olan çoğu kişi bunu düşünmeyecek.

Burada nasıl kurtulacağınızı açıklayan genel bir bağlantı var Herhangi bir bağımlılığı üç adımda ortadan kaldırın:

 1. Bırakmaya karar verin. (Olumlu gelecek etkileri düşünün, kendinize bir taahhüt yazın, vb.)
 2. Çıkmak için bir plan yapın. (Bir tarih belirleyin, ortamınızı belirleyin, tetikleyicilerin üstesinden gelin, profesyonel yardım alın, vb.)
 3. Geri çekilmeyi halledin. (Zamanınızı yeni alışkanlıklarla doldurun, tetikleyicilerden uzak durun, yeniden başlamak için mantıklı şeyler bulmayın, başarıları kutlayın vb.)
Adım 2 ve 3, tüm kahve yapma ekipmanınızdan ve kahveden kurtulmayı, kahve dükkanlarından, işyerindeki kahve makinesinden vb. Ve muhtemelen alternatif kafein kaynaklarından kaçınmayı içerir.
@Ecnerwal :) Belki ... Bir bağımlılıkla başa çıkma kurallarını kopyalamaya çalıştım. Aslında, bağımlılığımı çok seviyorum ve kahveden kurtulmakla ilgilenmiyorum.
Tabii ki seni kastetmedim. Siz (ve ben), kişinin bakış açısına bağlı olarak ya "inkar" ya da "kabul" aşamasındasınız. Ve bağımlı olunması gereken şeyler oldukça iyi huyludur. Ancak @user1209304 gerçekten * çıkmak * istiyorsa ve 1 fincan 10 olduğunda kendi kendini kontrol etmekte sorun yaşıyorsa, temiz bir ara verilmesi gerekir (ortam ve tetikleyiciler).
Ada Lovelace
2017-03-07 22:44:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Fiziksel bağımlılık için, günlük içtiğiniz kahve miktarını azaltabilirsiniz. Günde yarım bardağa düştüğünüzde, yoksunluk belirtileri minimum düzeydedir.

Soğuk hindiyi bırakmak bile yapılabilir. Bunu yaptım ve iki gün boyunca başım ağrıyan bir zombiydim ve sonra iyiydim.

Daha büyük sorun psikolojik bağımlılıktır. Bunun üstesinden gelmek için gerçekten motive olmalısınız.

Hamile kalmaya çalışırken ve kızımla tüm hamilelik boyunca bir yudum kahve bile içmedim - ama onu emzirmeyi bıraktıktan sonra içmeye başladım tekrar kahve.

Sadece kahvenin kokusunu, içmenin keyfini seviyorum ... İstediğim zaman bırakabilirim. Sadece istemiyorum.

GÜNCELLEME: Evet, psikolojik bağımlılığı kafeinsizle yenmenin mümkün olduğunu düşünüyorum.

Başka bir şey: Çalışmanıza yardımcı olması için kafeine ihtiyacınız varsa, sadece bağımlılıktan kurtulmakla ilgili değil, aynı zamanda kafein ihtiyacını azaltacak birkaç alışkanlık geliştirmekle ilgili:

 1. düzenli egzersiz yapın
 2. yeterince su için
 3. iyi bir uyku hijyeni sağlayın:
  • her gece 8 saat uyuyun (ya da daha fazla ya da daha az ihtiyacınız olduğunu belirlerseniz ihtiyacınız olan miktarda)
  • aynı anda bahis oynayın her gece
  • her sabah aynı saatte kalkar
Kafeinsiz çaylara veya Roastaroma gibi bitki çaylarına geçerek psikolojik bağımlılıkla başa çıkabilir misiniz?
Honest Advice
2017-03-16 22:02:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birkaç hafta boyunca biraz daha az kahve alın. Normal miktarınızla başlayın ve yavaşça düşürmeye başlayın.

Sergey Kireyev
2017-07-04 14:58:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahve bağımlılığından kurtulma konulu bu ilginç makaleye rastladım

Alışkanlıklarınızı değiştirin. Kahve bağımlısı olduğunuzu fark ederseniz ve bundan hoşlanmıyorsanız, alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışın ...

İkame etmeye çalışın. Çoğu zaman insanların kahveye ihtiyaç duymaktan ziyade psikolojik bir bağımlılığı veya geleneği olduğunu belirtmeyi çok ilginç buluyorum. ...

Sevgili Sergey, [Coffee SE] 'ye (https://coffee.stackexchange.com/) hoş geldiniz. Gelenek gereği, aynı cevabı benzer sorular altında tekrarlamak yerine, benzer cevapların bağlantılarını göndeririz.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...