Soru:
Filtre sepetinde kullanılan zeminler ıslak kum gibi ise ne yanlış yapıyorum?
Neil Barnwell
2016-03-03 20:39:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nispeten ucuz (< £ 100) bir espresso makinem var. Bazen bir içecek yaptıktan sonra, tutacağı çıkardığımı ve filtre sepetinin içinde çok fazla su olduğunu fark ediyorum, bu yüzden çöp kutusuna kuru, sıkıştırılmış bir kahve telvesi damlatmak yerine, özensiz bir pisliği yıkamak zorunda kalıyorum.

Bazen doğru anlıyorum, ancak bunu gerçekleştirmek için ne yaptığımı tutarsız bir şekilde çözmedim.

Ne tür bir makine - (ör., Buhar tabanlı mı yoksa kurcalanıyor musunuz, ...)? Bazı ucuz makinelere "espresso makineleri" denir, ancak "gerçek" espresso yerine moka gibi bir şey üretirler. [Portafilterdeki ıslak zeminler hakkındaki bu soruya] bakın (http://coffee.stackexchange.com/questions/2101/what-is-wrong-if-my-espresso-pours-out-slowly-but-the-first- drop-shoot-out) - tamamen farklı bir soru olsa da kulağa benzer bir belirti gibi geliyor.
Arkada bir pompası ve yeniden doldurulabilir bir su deposu vardır. Sütü ısıtmak ve köpürtmek için buhar aparatı vardır. İnternette gerçek modeli bulmaya çalışacağım, ama bu süslü bir makine değil.
Portafilterin (sepet) içine zeminleri bir kurcalama ile sıkıştırıyor musunuz (sıkıştırıyor musunuz) yoksa sıkıştırmadan sadece gevşek bir şekilde toprakla mı dolduruyorsunuz? Çok farklı iki tür "espresso" makinesi vardır ve bu gerçeğin birincil ayırt edici özelliği vardır.
Onları sıkıştırıyorum ama çok bastırdığımı söylemem. Her şeyi pürüzsüz hale getirmek için yeterli ve hepsi bu. Makine, plastik bir kombinasyon kepçe / kurcalama aletiyle birlikte geldi.
üç yanıtlar:
Steven Vaccaro
2016-03-04 21:30:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunun kullanılan kahvenin yaşı nedeniyle gerçekleştiğini gördüm. Taze kahvenin, bir hafta içinde kavrulan bir şeyin, yaşadığınız çorbaya neden olabileceğine inanıyorum. Temel kural, kahvenin tadı güzelse, disk için çalışmayın.

Kendall Miller
2016-03-03 21:50:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Akla birkaç olasılık geliyor:

  • Alanı aşırı sıkıştırıyorsunuz, böylece buhar zeminde yoğunlaşıyor ve kaçamıyor. Demlemeden önce zemini sıkıştırmanızı isteyip istemediğini görmek için kılavuzu kontrol edin.
  • Zeminler tutarsız ve uygun değil, çıktıyı tıkıyor. Bunları kendiniz mi taşlıyorsunuz ve öyleyse bir Burr öğütücü (iyi) veya küçük eğirme bıçaklı (iyi değil)
Çok sert kurcaladığıma inanmıyorum. Sadece kenarlara kadar itildiğinden emin olmak için her tarafa sertçe vurun. Makine, kullanmayı söylediği plastik bir kurcalama / kepçe aletiyle birlikte geldi. Çapak öğütücüm var ama sanırım hangi ayarı kullanacağıma karar verme becerim yok. Şu anda 4/10 ish olarak ayarlanmıştır (burada 1 en iyi ve 10 en kabadır).
avocado1
2018-04-09 20:04:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Disk biraz ıslaksa, çıkarma işleminiz iyi olduğu sürece bu bir sorun olmak zorunda değildir. Anladığım kadarıyla atışı hala çekebiliyorsunuz, bu nedenle önerildiği gibi tıkanma muhtemelen sebep değil.

Disklerin ıslak olmasının nedenleri genellikle disk ile grup başı arasındaki boşluğun çok büyük. Atışı çekmeye başladığınızda, su grup başlığından toprağınıza pompalanır ve kafa (daha doğrusu metal filtre) ile disk arasındaki boşluğu doldurur. Basınç daha sonra suyu telveye doğru iter ve kahveyi çıkarır. Çıkarma işlemini bitirdiğinizde, bu bölmede açıkça hala su var ve eğer çok fazlaysa, diski, bahsettiğiniz özensiz dağınıklık içinde ıslatacaktır.

Kullandığınız sepet de olabilir. çektiğiniz çekimler için büyük ya da çok az öğütülmüş kahve kullanıyorsunuz. Tek bir sepet ise, yaklaşık 18-20 gr verimle bir espresso için yaklaşık 9-10 gr kahve kullanmalısınız. Ancak dediğim gibi, ekstraksiyonun iyi olması ve espressonun tadı güzel olması gerçekten sorun değil.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...