Soru:
Moka potumu ne zaman ve nasıl temizlemeliyim?
fredley
2015-01-28 15:49:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahve yapmak için düzenli olarak bir moka kabı kullanıyorum ve farklı insanların bana onu temizlemekten bahsettiğini duydum. Fikir birliği, onu asla sabunla temizlememem gerektiği, sadece ılık / sıcak suyla durulamamam gerektiği, ancak bazı insanlar asla temizlenmemesi konusunda ısrar ediyor!

Moka kabı temizleme rutinim ne olmalı?

Dört yanıtlar:
#1
+12
Robert Cartaino
2015-01-28 22:43:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mocha kabınızı tamamen yıkamayı bırakırsanız, tencerenin içinde, yüzeye özel yağlarını veren geçmiş çukurlardan kalan bir miktar kalıntı göreceksiniz. Bu "çeşni" nin demliği, tencerenin çıplak metali tarafından verilebilecek herhangi bir kötü tattan koruduğu söylenir.

Bu etki, algılanabilir bir zevk farklılığıyla ölçülebilir mi, gelenekten ayrılmak için hiçbir neden görmüyorum; bu bir onur nişanı ve iyi kullanılmış bir çömleğin işaretidir. En azından, her seferinde temizlemek zorunda kaldığınız için kendinizi çok fazla zahmetten kurtarıyorsunuz. Patina beğenmediğiniz takdirde dışını uygun bir temizleyiciyle kesinlikle temizleyebilirsiniz, ancak ben sadece içini sıcak suyla durulayacağım. Sıvı deterjanların kendi zevklerini vermenin bir yolu vardır ve bulaşık makineleri, Bialetti gibi alüminyum kapları hızla oksitleyebilir.

Sıcak suyla iyice durulayamayacak kadar tembelseniz (bazen benim gibi), tencereyi her zamanki gibi ocakta çalıştırabilirsiniz, ancak kahve olmadan, sadece su. Bu, tüm yüzeyleri iyileştirir ve birkaç dakika boyunca sıcak filtrelenmiş suya batırılır. Sonra dökün ve tüm parçaları durulayın ve her zamanki gibi kurulayın.
#2
+5
Orange Pukeko
2016-08-01 03:54:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Robert'ın açıkladığı gibi, titizlikle temizlenmemekle biriken kalıntının genellikle tada katkıda bulunduğu kabul edilir. Ancak bu her zamanki gibi kişisel bir seçim olmaya devam ediyor. Ben şahsen, kahveyi döktükten hemen sonra demliği her zaman sıcak suyla yıkarım. Bu, yağların zamanla birikmesini engellemeden kalıntının "en kötüsü" nden kurtulmanızı sağlar.

Uzun süreli depolama için tencereyi biraz daha temizlemek isteyebilirsiniz. Moka tencerenizde kahve olmadan biraz su pişirmenin yolu budur. Çıkan suyun sadece su olduğundan emin oluncaya kadar bu işlemi birkaç kez tekrar edersiniz.Bu işlemden sonra tencereyi olabildiğince kurutmak iyi bir fikirdir. Bu, alt yarısını tamamen buharlaşana kadar biraz suyla ocakta bırakmayı içerir. Bu, küf oluşumu olasılığı en yüksek site olduğundan küf oluşumunu engeller.

Uzun süreli saklama için üst kısmı kağıt havluyla silip duruluyorum, çünkü kalıntı uzun süre ıslak kalıyor ve ondan önce kaldırmak istiyorum (dediğiniz gibi kurulayın).
#3
+1
Geremia
2020-05-07 04:53:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yağları çıkarmak için yumuşak bir sabun kullanabilirsiniz ( Bialetti bundan bahsediyor), bu zamanla kömürleşip kötü bir tat verecektir.

Ayrıca, ( , haftalık) moka'nın üst bileşenindeki filtreyi çıkarın ve kömürleşmiş gresi temizleyin; cf. contanın ve üst filtrenin nasıl çıkarılacağına ilişkin talimatlar için bu video.

#4
  0
Edoardo
2017-04-29 21:17:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sadece temiz suyla durulayın, ılık ve dediğiniz gibi sabuna ihtiyaç duymaz. Çok önemli, yıkamadan önce kendi kendine soğumasını sağlayın ve çıkış vanasını bezle silmemeye dikkat edin - vananın sıkışmasını önlemek için ellerinizi kullanarak kauçuk halkaların etrafındaki kahve kalıntılarını nazikçe temizleyin ve - çok önemli - vida dişi.

Yaptığım şey bu ... Öte yandan, iyi bir arkadaşımın eski bir bialetti'si var - geleneksel olan, fiammetta ya da benzeri değil ve bazıları zaman önce benim için biraz kahve yaptım, sordum: "Bu kahve nasıl bu kadar iyi, benimki bu kaliteye bile yaklaşmıyor, neredeyse bir espresso" dedi bana: "Bak, yapmam ' yıkayın, içindeki eski kahve ile soğumasını sağlarım ve tekrar demlemeden hemen önce susuz temizlerim ... yine de her gün kahve yapmalısınız "Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...