Soru:
Kahve neden rahatlatıcı
Eric
2015-10-28 01:20:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahve içmenin beni rahatlattığını düşünüyorum. Kafeinin uyarıcı olduğu göz önüne alındığında, tam tersini yapmasını beklerdim. Neden? psikolojik mi bunun sıcak bir içecek olmasıyla bir ilgisi var mı? kafeinin etkisi var mı?

Bir ara soğuk demlemeyi deneyin ve "sıcak içecek" hipotezini test edebilirsiniz. Ama benim tahminim, sıvı içmenin daha genel bir etkisi olduğu. Çay veya diğer içeceklerde de aynı etkiyi fark ettiniz mi?
Kahve içerken oturup gazete okur musun? Belki de sizi rahatlatan kahve içerken yaptığınız şeydir. Bazı zihinler az miktarda uyarıcıdan hoşlanır.
Saat 5 civarında kafeinden kaçınmaya çalışsam da burada da aynı. Genel olarak, tabii ki: -)
Iki yanıtlar:
daniel
2015-10-30 00:08:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

2008 yılında bir ABD Colorado (Boulder) çalışması *, yalnızca sıcak içecekler tutmanın (soğuk yerine) insanların algısını olumlu yönde etkileyebileceğini öne sürüyor.

Görünüşe göre sıcak bir içecek tutmanın fiziksel eylemi ile kişinin dış dünyayı algılaması arasında bir bağlantı var. Sıcak içecekler ve olumlu duyguların birlikteliği, rahatlama hissinin altında da yatıyor olabilir, ancak tam olarak bu noktada bir çalışma bulamadım.

Etkinin fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğundan emin değildi yazarlar.

* Fiziksel Sıcaklığı Yaşamak Kişilerarası Sıcaklığı Teşvik Eder, Bilim , 322: 606-607 (2008) Williams ve Bargh.

Ayrıca insanların neden StarBucks'a (veya diğer kahve dükkanlarına) gittiği ile ilgili ilginç bir şey duydum. Starbucks kahvesi satın alma konusunda prestij veya sosyal olarak güçlendirilmiş bir his var mı? Ama yukarı çekmem gerek
Herhangi bir isteğe bağlı satın alma işleminde buna benzer bir şey olduğuna şüphe yok.
@Coffee: Ödülünüz boşa gidebilir. Doğrudan konu üzerine çalışma yok ve diğer her şey spekülasyon. İnsanların belirli kokular veya bağlamlarla hoş ilişkileri olabilir, ancak bu sadece sıradan bir gözlemdir.
PabTorre
2015-10-29 00:26:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kahvede kafein ötesinde birçok bileşik vardır. Trigonellin, proteinler, karbonhidratlar, kinik asit, kafeik asit vb. Vardır. Yani bardağınızdaki kimyasal karışım, bir kafein atışından biraz daha karmaşıktır. Tüm bu kimyasallar tat alma duyunuzu harekete geçirecek ve bu etki, sonradan yüksek kafein izlese bile rahatlatıcı olabilir.

Öte yandan, fizyolojinizde sıcak bir içecek içmekten kaynaklanan bazı etkileriniz vardır, bu sadece sıcak su olsa bile, sıcaklık değişimi sizin algılanabilen vücut.

Psikolojiniz de burada bir rol oynuyor olabilir, eğer bir fincan kahvenizi içmeyi rahatlatıcı bir durumla ilişkilendirirseniz, psyc düzeyinde rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Kafeinin kalbi daha hızlı attırdığını ve rahatlatıcı etkiye sahip olabileceğini öneririm.
evet, ama kafein, kahvenizi içtiğiniz anda devreye girmez. Herhangi bir zihin değiştiren maddenin ağızdan verilmesi, devreye girmesi birkaç dakika sürer.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...