Soru:
Filtresiz demlenmiş kahvenin tadı daha az acı ve ekşi mi?
dennis97519
2015-07-09 09:46:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oda arkadaşım ve ben, tokyo ghoul'u (lol) izledikten sonra demlenmiş kahveye biraz ilgi duyduk

Bir süpermarkette biraz BonCafe (güneydoğu Asya markası) bulduk ve onu bir filtre ile hazırladık. İçine şeker ve süt koyması gerekiyor.

Tam fasulye aldı (orta derecede kavrulmuş görünüyor), öğütüldü ve ayrıca damlama demledi. Görünüşte daha koyu olan BonCafe'den bile daha acı.

Ve AbleBrew diskli ince metal filtreli Aeropress'te, damlatılmış çeşitlerden daha da acı ve ekşi tadı var.

Sonra bir tane aldım. Türk kahvesinden gelen fikir, kahveyi süzmeden suyla öğütün. (Türk kahvesinde daha fazla kaynama var ama her neyse)

Sonra suya döküp 10 saniye kadar bir kaşıkla kahve kabuğu ile karıştırdıktan ve zeminin sertleşmesine izin verdikten sonra tadı geldi (bana göre ve kendisi) damla demleme ve havayla pişirme işleminden şaşırtıcı derecede daha iyi.

Ve bana göre içimde kahve tadı var.

Son zamanlarda biraz eski (2014 Eylül) lavazza qualita oro çekilmiş kahve aldım, denedim aeropress ve doğrudan karıştırma, aynı şey oldu.

Öyleyse, "kahveden elde etmeniz gereken" tadı uzmanlardan alıntı mı yapıyor? Yoksa eksik çıkarma veya başka bir şey mi? Ama neden bu demleme yöntemiyle ilgili herhangi bir öneri görmüyorum? Aeropress ve damla demlenmiş olanlarda yanlış bir şey yapıyor muyum? (bana göre hem ekşi hem de acı tadı var)

[Coffee.se] sitesine hoş geldiniz ve bu soruyu [cooking.se] 'den buraya taşıdığınız için teşekkür ederiz :) Sorular yalnızca bir sitede kalmalıdır, bu nedenle lütfen [Mevsimlik Önerilerdeki diğer soruyu] silmekten çekinmeyin (http: // pişirme.stackexchange.com/q/58916/25286).
Üç çeşit kahve çekirdeğinden, farklı kavurma seviyelerinden, üç farklı hazırlama yönteminden bahsediyorsunuz ... belki bir soru için çok fazla! Bu soruyu tek bir konuya odaklanmak için düzeltmenize yardımcı olmak isterim. Kağıt filtreleme, acı ve ekşi tadı bir şekilde azaltmalıdır, ancak öğütme inceliği, sıcaklık, kızartma seviyesi vb. Gibi birçok faktör vardır. Bir cümleyle, sorunuz nedir? Birkaç sorunuz varsa, lütfen bunları ayrı ayrı sormaktan çekinmeyin!
@hoc_age sözlü ve net olmadığı için üzgünüm. Tek bir cümleyle, sorum şu: neden doğrudan su ile karıştırma yönteminin tadı hem aeropressinleme hem de damla demlemeden daha az acı ve ekşidir? Aynı kahveyi her üç yöntemde de kullandığımıza dikkat edin (en azından doğrudan karıştırma, diğer metotlardan biriyle, yani en az iki yöntem) ve sonuçlar bir şekilde tutarlı. (Bira yapma yöntemimin bir şekilde filtrelenmemiş Fransız basınına benzediğini düşünüyorum, ancak bende yok, bu yüzden emin değilim) Sorumu düzenlemeniz uygun mu? Teşekkürler.
Iki yanıtlar:
Drew Erikson
2015-07-10 00:09:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunun doğru olup olmadığından tam olarak emin değilim, ancak bunun aroma çıkarma ile ilgisi olduğunu düşünüyorum.

Bir filtreyle demlediğinizde, su gerçekten iyi bir tada sahip olamayacak kadar hızlı bir şekilde topraktan düşecektir. Elbette, kahve alacaksınız, ancak suya sadece onunla daha acı tatlar alması için yeterli zaman veriyorsunuz. Kahvemle de aynı sorunu yaşıyorum.

Doğrudan suya demlendiğinizde, suyun tamamı tüm telvelerle oldukça uzun bir süre temas halinde olur. Su acı tatları ve telvenin daha lezzetli yönlerini çıkaracaktır, bu yüzden tadı daha iyi düşündünüz. Sadece acı değildi, acı ve lezzetliydi ve bu kahve.

Filtrelenmiş yöntemlerle yanlış bir şey yapmıyorsunuz, bu sadece kahve tadımcıları arasında bir fikir meselesi. Bazı insanlar hızlı, süzülmüş ve acı kahvenin rahatlığını yaşarlar çünkü kahve olarak bildikleri şey budur. Türk yönteminin önerilmemesinin nedeni, tarif ettiğiniz şekilde, telvenin kahvenin içinde kalıyor gibi görünmesi ve pek çok insanın bununla uğraşmaktan nefret etmesi - çok daha iyi kahve üretmesine rağmen.

Yani hayır, yanlış bir şey yapmıyorsunuz; ancak, lezzet farklılıklarını bulmanızın nedeni, tatların çıkarılmasının iki yöntem arasında çok farklı olmasıdır!

Teşekkürler görüyorum. Evet, ekstraksiyon işlemiyle ilgili bir sorun. Bu sabah, kahve karışımını Aeropress'te 10 dakika bekletmek için bıraktığımda (yani doğru yazım haha) bastırmadan önce, doğrudan karıştırmak kadar lezzetliydi, metal bir filtreden süzüldüğü ve daha kolay olduğu için daha iyi olsa da temizlemek.
Coffee_Mania
2016-05-11 11:52:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu biraz geç geliyor ama umarım başkalarına yardımcı olur. Öncelikle hem Lavazza Quality Oro hem de BonCafe çekirdekleriyle yapılan kahveleri tattım. İkisi de çöp. Dürüst olmak gerekirse. Taze kavrulmuş kahve deneyin ve farkı anlayacaksınız. Bunu söyledikten sonra devam edelim.

Soruda anlattığınız şey esas olarak ekstraksiyondan bahsediyor. Kahve aşağıdaki gibi çıkarılıyor.

Ekşi> Lezzet> Acı

Ekşi ise, eksik çıkarılır. Acıysa, fazla çıkarılır. Şimdi bu, kahvede ekşi veya acı notaların olmayacağı anlamına gelmez. Olacak ama dengelenmesi gerekiyor, kahvenin kavrulması da önemli bir rol oynuyor. Bazı kahveler çok uzun süre kavrulur ve tadı acı olur. Bu genellikle kavurma makinesinin deneyimsiz olduğu veya kalitesiz çekirdekleri örtmeye çalıştığı durumlarda söz konusudur.

Ekstraksiyonu ayarlamak için sıcaklığı, öğütme boyutunu ve demleme yöntemini ayarlayabilirsiniz. Bazı damlalar, suyun öğütücülerin boyutuyla (Hario V60 gibi) damlama demleyicisine su akışıyla orantılı bir oranda öğütülmüş zeminin üzerinden akmasına neden olur. Aeropress gibi diğerleri, öğütücülerin biraz çalkalamayla suya dalmasını sağlar. Kendinize uygun bir yöntem seçmeniz ve ardından bu demleme yöntemi için parametreleri ayarlamanız gerekir.

Su sıcaklığını artırıp azaltmayı da deneyebilirsiniz. İyi bir fincan aldığınızı nasıl anlayacaksınız? Tadına bak. O kahveyle daha önce hiç karşılaşmadığınız tatları tatmaya başladığınızda, doğru yönde ilerlediğinizi bilirsiniz.

Bunun yardımcı olacağını umuyoruz. Demlemenin ve bardağı yudumlamanın keyfini çıkarın.

Coffee SE'ye hoş geldiniz, lütfen [tur] 'a (http://coffee.stackexchange.com/tour) katılmaktan çekinmeyin.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...