Soru:
Nel Drip, kağıt filtreli Pour Over ile karşılaştırıldığında nasıldır?
hoc_age
2015-02-11 21:46:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Görünüşte dahil olan "Nel Drip" hazırlama yöntemini okudum ve Nel Pot hazırlığının normal dökme veya damlama yöntemlerinden ne kadar farklı olduğunu merak ediyorum.

Blue Bottle'ın bu güzel rehberi ve aynı kıyafetle yapılan bir röportaj, başka bir hazırlık kılavuzu, bazı forum gönderileri gibi şeylere baktım bunu CoffeeGeek'ten ve diğerleri gibi. Ayrıca, kağıt filtrelere odaklanan gibi dökülme etiketli başka sorular da görüyorum ve bazıları Tecrübeli Öneriler üzerine ama hiçbiri yok Nel hakkında.

Nel Damlama hazırlığı, cam sürahi üzerinde gevşek bir şekilde asılı veya asılı bir pamuk / flanel filtreden oluşan aparatında ("Nel Pot") farklıdır (diğer dökme / damlamadan) . Aynı zamanda "ağaçkakan" olarak da adlandırılıyor gibi görünüyor (ancak bu, aynı zamanda bir tahta biti olan Chemex değildir ). "Nel" özel bir isim olarak stilize edilmiş gibi görünüyor, ancak aynı zamanda flan- nel 'in kısaltması gibi görünüyor ve Japonca kökenlidir, ancak uygun bir isim bulamasam da referanslar.

Diğer mayalama yöntemlerinde olduğu gibi, bu konuda bir tür romantik hayranlık veya büyülü gizem ve belki de "kült benzeri bir takip" var gibi görünüyor. Kırılgan veya titiz hazırlık yönteminden "kolay, ucuz ... inanılmaz" (her ikisi de yukarıdaki bağlantılardan) arasında çok çeşitli yorumlar gördüm.

Nel Drip hazırlığı daha fazla donanım, daha fazla hazırlık, daha fazla zemin, daha geniş zemin ve daha fazla bakım . Filtrenin önceden kaynatılmasından, bambu küreklerden, filtrenin buzdolabında veya dondurucuda saklanmasından bahsediliyor ...?

Sorularım:

  • Geleneksel kağıt filtre dökülmesinden / damlamasından nasıl farklıdır (tat / sonuç açısından)?
  • Normal dökme / damlamadan farklı hazırlık ipuçları
  • Temizleme , filtrelerin bakımı, depolanması?

Umarım deneyimi olan bazı kişiler beni daha fazla kahve malzemesi almaya ikna edebilir (veya bundan vazgeçebilir) ... :)

Folgers'ın yine de Folgers gibi tadımı ve bir fincan yapmak için çok fazla kullandığınız iyi kahve gibi iyi kahve tadımı ile sonuçlanacak çok fazla hubaloo gibi görünüyor. Çok daha az karmaşık yöntemler kullanarak insanlara çok benzer kalitede kahve yapmak için çok fazla zaman ve para harcamak (beş kat daha fazla kahve?!?!) İstiyorsanız, bu sizin için olabilir.
@ChrisinAK - Hayal Kırıklığına Uğramış Eski Nel Kullanıcısı mısınız? Ya da belki bir Şüpheci Yabancı? Sizin "benziyor" ifadenizden, ikincisi gibi geliyor ... benim gibi, dolayısıyla soru. :) Nel kahve hazırladınız mı? Nel çıktısını denediniz mi? Eğer öyleyse, lütfen devam edin ...
Kesinlikle şüpheci. İyi kahve iyi çekirdeklerle başlar. Demleme yöntemi önemli olsa da, kötü ürünlerden sihirli bir şekilde iyi kahve oluşturamaz. Sitedeki dil benim için biraz çiçeksi. Size diğerlerinden daha pahalı (hem önden hem de kullanım için) bir demleme yöntemi satmaya çalıştıklarında bana çok "markalı" geliyor. Japonlar, iyi bir fincan çay yapmaktan çok daha fazlasını içeren çok ayrıntılı bir çay seremonisine sahiptir. Birisinin bunu "daha iyi kahve" olarak paketleyip sattığını hissediyorum.
@hoc_age Bir süre kullandıktan sonra nel brewer'ınız hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyordum.
Iki yanıtlar:
JayCo
2015-02-18 02:54:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu soruyu biraz verilerle yanıtlayalım! Şirketim, el yapımı içecek endüstrisi için lezzet profili oluşturma ve kalite kontrol araçları oluşturmak için makine öğrenimi, veri bilimi ve duyusal bilim kullanıyor .

Paper Filter Pour-over kahveler ve Nel arasındaki farkı incelemek için 9.000'den fazla duyusal incelememizden bazılarını kullanalım.

TL; DR: Nel, doğru ve tutarlı bir şekilde yapmak için bir ton iş alır - ancak farklı ve ilginç bir tat profili üretir; diğer mayalama yöntemleriyle elde edilmesi imkansız değilse de zordur.


Veriler

Veriler

7,371 Orta Amerika Yıkanmış Kahvelerinin Chemex, Beehouse, kalita dalgası veya kağıt filtreli V60

5 günlük SD ile 7 günlük ortalama kahve, veriler 40: 600 ve 35: 400 (doz artırma ) gram su: gram kahve


2,143 Nel'de demlenmiş Orta Amerika Yıkanmış Kahvelerin İncelenmesi;

Ortalama 30 günlük kahve yaklaşık 50 g kahve ila 180 ml suda demlenmiş 10 günlük bir SD


Fasulye Farklılıkları - hazırlıktan önce

Uygun Nel güçlü> eski çekirdekleri kullanır, genellikle kavurmadan bir ay sonra - genellikle bayat olarak kabul edilir! Bu tarihsel bir öncüldür - tek ticaret ortağı Hollandalı olduğumuzda taze kahve bulmak zordu (bir süredir ve Japonya için gönderilen tek kahve).

Pour-Over Yöntemleri en iyi lezzet profilini üretir u taze kahve söyleyin (kavurmadan sonra ortalama 14 günden az).


Hazırlamadaki Farklılıklar

Nel: ~ 50 gr kahve ila ~ 200 gr su etrafında gezinen çok yüksek kahve / su oranı. Çok yavaş dökün. Suyu öğütücülerden dökmek en az 6 dakika sürmelidir.

Üzerine dökme: Daha standart kahve-su oranı, genellikle yaklaşık 40 gr kahve ila ~ 600 gr su. Standart dökme hızı, toplam demleme süresi yaklaşık 4 dakika.


Lezzet Profilindeki Farklılıklar

Analizin bu bölümünde, karmaşık lezzet profillerini tutarlı ve basit bir şekilde iletmek için Gastrograph'ı kullanacağım. Gastrografta yoğunluk, grafiğin merkezi olan 0'dan 5'e (en dıştaki nokta) kadar değişir.

Orta Amerika Kahvelerinin aşağıda:

Kağıt filtreler kullanarak üzerine dökme yöntemleri:

Gastrograph of Central American Coffees brewed with a Bleached Paper Filter

Aşağıdakilerle karşılaştırabiliriz:

The Objective Flavor Profile of Nel Coffee


Daha fazla analiz mi istiyorsunuz? Sadece bir yorum bırakın!

Vay canına, resimler ve metin için teşekkürler! Alçakgönüllülükle * daha fazla * bilgi istiyorum (ama ben * verdim * size 10 temsilci ;-), açıklığa kavuşturmak için: 1- Bu grafiklerde kaç tane veri noktası toplanmış ... gerçekten 10k Nel demleniyor? İnanılmaz geliyor. 2- Nel farklı fasulyeler kullanır (2a - başlıkta etiketlenmemiş orijin; 2b - Nel için geleneksel olarak uygun olan * Hazırlama * 'da belirtildiği gibi eski fasulyeler). 3- Çekirdek miktarı, * Yöntemler'de * belirttiğiniz ilgili miktarlarda aynı şekilde idi?
@hoc_age İstenen değişikliklerin çoğunu ben yaptım; Yorumunuzun bu bölümünü anladığımdan emin değilim: `2- Nel farklı fasulyeler kullanıyor (2a - başlıkta etiketlenmemiş köken; 2b - Nel için geleneksel olarak uygun olduğu gibi Hazırlık bölümünde belirtildiği gibi eski fasulyeler). 3- Çekirdek miktarı, Yöntemler'de belirttiğiniz ilgili miktarlarda eşit mi?
Büyüleyici! Üzgünüm sorularım net değildi. 1- veri kümesini yanıtladınız (teşekkürler!). 2a dediniz: Nel ve kağıt filtrede çekirdeklerin genel kökeni aynıydı (teşekkürler!). Diğer sorularım: 2b- Nel'de kullanılan çekirdekler ve kağıt filtre aynı yaşta mıydı yoksa kağıt filtre verileri taze mi kullanıldı (<2 haftalık çekirdekler) ve Nel demlemeleri eski (~ 4+ haftalık Fasulyeler)? 3- Doğrulamak için: Nel demlemeleri 50: 200 kahve: su oranı kullanıyordu ve kağıt filtre demetleri 40: 600 kahve: su oranı kullanıyordu?
@hoc_age Cevabımı kahve yaşı ve demleme oranları hakkında ek ayrıntılar içerecek şekilde güncelledim. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz!
@hoc_age Bu cevabım tamamlanmışsa, lütfen doğru olarak işaretler misiniz?
bilgi ve takip ettiğiniz için tekrar teşekkürler; kabul edilmiş! Ancak daha fazla cevap yine de bekliyoruz :). Çizilen farklılıklar gerçekten o kadar çarpıcı değil; kategorilerin% 25'inde farklı olan 5 puandan sadece 1'i. Üstten saat yönünde ("Islak"): Nel'de +1 toprak, +1 mineral, -1 odunsu, +1 acı, +1 zengin, -1 baharat, +1 meyve vardır. Belki 20 günlük kahveyle açıklanabilir. Bir Nel satın aldım ve kendim de birkaç bin bira içtikten sonra muhtemelen daha fazlasını rapor edeceğim ;-)
n_the_mountains
2017-11-18 02:33:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lezzet profilinin kapsamadığı bir şey de "ağız hissidir". Bir Nel meraklısına göre, Nel Coffee, geleneksel dökülenden farklı bir kıvam veya ağız hissine sahiptir. Nel Kahvenin ağızda daha kalın olduğu söylenir, tıpkı kaliteli bir şarabın ucuz bir şaraptan daha kalın bir his verebileceği gibi. Eğer öyleyse, lezzet profili bu ayrımı göstermeyebilir. En iyisi, denemek ve kahveyi tatmanın (ve hissetmenin) daha iyi olup olmadığını görmektir.

Farklı ağız hissi ve katmanlı tatların çoğunlukla yöntemle mi, pazen filtrenin kendisiyle mi ilgisi olduğunu merak ediyorum. Örneğin, bir parça pamuklu muslin kullanmak pazen ile aynı sonucu verir. Kağıt filtrenin bunu yapmayacağını tahmin ediyorum çünkü kumaş filtre kağıt filtreden daha büyük partiküllerin geçmesine izin verirdi.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...