Soru:
Hazır kahvem neden koyulaştı ve sertleşti?
icyNerd
2019-09-21 22:42:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu yüzden bir yıl önce bir kavanoz hazır kahve aldım ve son kullanma tarihine ulaşılmadı. Mutfak dolabında saklanıyor. Geçenlerde, renginin kahve kahverengisinden parlak siyah bir şeye dönüştüğünü, altta katılaştığını görmek için açtım. Bir kaşıkla çıkarmayı denedim ama granit olarak sertleştiği ortaya çıktı. Bir kaşık dolusu sıyırmayı başardım, ama yine de kaya kadar sert. Ne yapmalıyım?

the photo shows coffee in the jar

İşaret ettiğin için teşekkürler Göründüğü gibi hazır kahveden bahsediyordum. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dilerim. İşte kavanozdaki kahvenin fotoğrafı. Teşekkürler.
Alakalı, ancak "daha hafif" bir durum: https://coffee.stackexchange.com/questions/4760/coffee-expired-before-its-mentioned-date/4769. Bunu bir kopya olarak görmüyorum çünkü diğeri muhtemelen hala kullanılabilirken, bu imho değil.
Tüm bu düzenlemeler için teşekkür ederim. Bir dahaki sefere web sitesi standartlarını belirlemek için elimden geleni yapacağım.
Endişelenmeyin - Yardım Merkezimiz bir yerde açıkladığı gibi: Yeteneklerinizin en iyisini yazın, topluluk devreye girecek ve gerektiğinde açıklama isteyen düzenlemeler ve yorumlar konusunda yardımcı olacaktır. [Yardım] genellikle site ve SE sistemi hakkında ipuçları ve açıklamalar için iyi bir kaynaktır.
Bir cevap:
Stephie
2019-09-24 00:46:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

En mantıklı çözüm, onu atmaktır.

Hazır kahve higroskopiktir, mümkünse havadaki nemi emer. Sanırım ya birisi hazır kahveyi alırken ve ıslak bir kaşık kullanırken özensizdi ya da kap hava geçirmez değildi (kötü ambalaj tasarımı ya da dikkatsiz bir kullanıcı paketi düzgün kapatmadığı için). Şimdi karışıma yüksek nem ekleyin ve gönderinizde görüldüğü gibi yığın elde edeceksiniz.

Bu kabı atmak için en az üç neden 1 var.

A) Daha önce gözlemlediğiniz gibi, onu dışarı çıkarmak ve çözmek acıdır. Doğrudan kabın içine sıcak su dökmek işe yarayabilir, ancak işte:

B) Lezzet artık neredeyse kesinlikle hoş değil (bkz. 1 ).

C) Ancak en önemli faktör gıda güvenliğidir. Granüller nemli hale gelirse, belirli bir bakteri ve / veya mantar üreme olasılığı vardır ve gerçekten (eski) kahveyi atmanızı öneririm. Bu gönderide gıda güvenliği konuları hakkında daha fazla yazdım ve FAT TOM gıda güvenliği ilkesini açıkladım.

————

1 Hazır kahvenin kendiliğinden atılabilecek kadar iğrenç olduğunu iddia eden bazı kahve züppeleri var, ancak burada o yola girmeyeceğiz.

Sebebinize katılıyorum. Nemli kaşığın kahveye girme şansı olabilir. Artık bildiğime göre, onu nemden uzak tutmak için de elimden geleni yapacağım. Çok teşekkürler.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 4.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...