Soru:
Kahve ile biscotti yemenin doğru yolu nedir?
fredley
2015-02-23 20:47:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çoğu kahve dükkanı, kahvenizin yanında tüketebileceğiniz biscotti satar. Hep merak etmişimdir, onları birlikte tüketmenin 'doğru' bir yolu var mı? Biscotti ideal olarak belirli bir kahve hazırlığıyla mı tüketilir (ör. Bir kapuçino ama bir latte değil)? Smaç mı atmalıyım yoksa bu korkunç derecede kültürsüz mü?

Beş yanıtlar:
hoc_age
2015-02-23 21:28:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Golf şımarık iyi bir yürüyüştür" (her kim söyledi; Twain muhtemelen söylememiştir) uyarlamasıyla, biscotti iyi bir kahveyi mahvetmenin kesin bir yoludur.

Söz konusu makaleye göre İtalyanlar şarap içiyor , kahveye değil. Bu şarabı daldırmak, kahveye daldırmaktan marjinal bir şekilde daha kötü geliyor.

Pek çok kafede bulunan yumuşak, kurabiyeye benzer biscotti hiçbir şekilde batırmayacak ve yudumlamanın sonunda su dolu ve hüzünlü bir hale gelir. Dişlerini kıran geleneksel bisküviler bir şey gerektiriyor gibi görünüyor, ama bana yenilebilir görünmüyorlar. Sıvıya dalmadan tadını çıkarabileceğiniz orta yol, daha yumuşak, çiğnenebilir biscotti 'yi tercih ederim.

Bunun fikir temelli bir tartışma haline gelmesi riskine rağmen, param için: Kahve içmek istiyorsan, sadece kahve iç. Islak bir kurabiye yemek istiyorsanız, ıslak bir kurabiye yiyin ... ancak ikisini birleştirmeyin ve bu süreçte mükemmel kahvenizi mahvetme riskini alın. :)

Justin C
2015-02-23 22:31:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir şeyi kahveye ne kadar süreyle ve hangi açıdan batıracağımızı belirlemek için aslında bilimsel bir denklem var. Len Fisher, "How to Dunk a Biscuit" adlı makalesinde denklemi çözdüğü için Fizik dalında Ig Nobel kazandı. Kendisi İngiliz, bu yüzden kitabının Amerikan kopyasında "How to Dunk a Donut" başlıklı makalenin başlığı "How to Dunk a Donut" ancak üzerinde çalıştığı denklemler biscotti'ye de uyuyor.

Bunların çoğu makyajla ilgili. yediğiniz biscotti. @Hoc_age'ın bahsettiği gibi, bazı "biscotti" dükkanları sadece biraz sert kurabiyelerdir ve bazıları dişleri kıran yoğun bloklardır. Len Fisher'in denklemlerini kullanarak, biscotti'yi çöken ve kahvenizi mahvetmeden yumuşatmak için ne kadar süre batırabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Sonunda @hoc_age'a katılıyorum, kahvenizi istiladan koruyun ama her birine, en azından bilimin bir cevabı var!

Alıntıların bağlantılardan daha iyi olduğunu biliyorum, ancak makalenin halka açık bir kaynağını bulamıyorum ve burada yayınlamak çok uzun sürer. Ödülü kazandığı 1999 tarihli bir BBC makalesi buldum: http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/462987.stm

Mayo
2015-02-24 00:23:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aile deneyiminden bahsetmişken (ailem Fransız). Babamın kahvaltısı, bir cafe au lait'e daldıracağı sert bayat ekmekten oluşuyordu. (Amcalarımla aynı.)

Bunu asla espresso ile yapmadılar - sadece sabahları cafe au lait ile. Fransa'da olduğumda, yaşlı neslin hala sabahları bunu yaptığını görüyorum - genç nesil arasında daha az yaygın.

Bir yan not olarak, Fransızca'da "bisküviye daldırmak" ın cinsel bir çağrışımı var.

Naofumi
2018-01-22 19:37:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Burada, şaşırtıcı bir şekilde Nature'da yer alan, justin-c'de bahsedilen "bisküvi nasıl batırılır" makalesine bir bağlantı var. https://www.nature.com/articles/17203

Burada, büyük muammayı bilim perspektifinden çözme konusundaki ana katkısından alıntı yapıyorum.

Aslında yaptığım tek şey, 1921'de türetilen2 Washburn denklemini Gözenekli malzemelerdeki kılcal akışı tanımlayın:

enter image description here

burada t, viskoziteli bir sıvının η ve yüzey geriliminin γ bir mesafeye nüfuz etme süresidir Linto, ortalama gözenek çapı D olan, tamamen ıslatılabilir, gözenekli bir malzemedir. Denklem, yerçekimi etkilerinin olmadığı tek bir silindirik tüpteki kılcal akış için kesinlikle doğrudur, ancak bulduğum gibi daha karmaşık malzemeler için son derece doğru olabilir. deneysel olarak, bisküviler. Bunun neden böyle olması gerektiği çok ilginç bir sorudur. Pratikte, farklı bisküvilerin fizikçinin yöntemiyle ne kadar süreyle güvenli bir şekilde daldırılabileceğini tahmin etmek için Washburn denklemini kullanabilirim, en uzun smaçlar genellikle en iyi aroma salgısını verir (en azından damağıma).

İlgili bilgileri kopyalayıp cevabınıza yapıştırabilir misiniz? Orijinal bağlantı bir gün kaybolabilir.
tony
2018-02-04 00:58:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hızlı bir "Dip & Go" bunu yapmanın yoludur. LINGER YAPMAYIN yoksa parçalanacaktır (Biscotti'niz Ne Kadar Sert olursa olsunBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...