Soru:
Belirli Kahve Makinelerinde Belirli Filtreler Kullanılıyor mu?
Anthony Pham
2015-02-25 07:59:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dört ana kahve makinesi türü olduğunu belirten bu web sitesindeydim:

  • Drip Coffee

  • Espresso

  • Fransız Basını

  • Tek Kupa

Farklı filtre türleri kullanmaları gerekebileceğini merak ediyorum. Filtre türleri kahve makinesine göre değişebilir. Bazıları tek fincanlık kahve makinelerinin yalnızca kağıt filtre kullanması gerektiğini (nedenini bilmiyorum) ve diğerlerinin bu tür kahve filtresi kullanması gerektiğini söylüyor.

Yani sorum şu, bunların her birinde onlarla kullanmanız gereken belirli bir filtre mi yoksa birden çok tür kullanabilirler mi?

Bu dört kahve makinesinden çok daha fazlası var - moka, AeroPress, Clover, percolator, ... yani öncülün başlaması şüpheli. Bununla birlikte, lütfen * bir * soru seçin! [Tag: filter] etiketinde olduğu gibi damlama / filtre kahve için sayısız filtre vardır; Fransız presi, piston üzerinde sabit bir metal ağ "filtre" kullanır; espresso'da delikli bir "portafilter" var ve "Tek Kupa" ile ne demek istediğini bilmiyorum ... lütfen belirli bir soruya kısaltın.
@hoc_age,'ye katılıyorum, bu çok geniş, sadece 2 tür makineyi karşılaştırırsanız sorun olabilir, ancak o zaman bile çok spesifik olmanız gerekir, örneğin orada sayısız kağıt filtre türü varken, yalnızca fransız basını için bir tür (en azından benim gözlemim buydu)
Bu kesinlikle çok geniş bir soru!
İki hatta dört soruya bölünebilen geniş bir soru olabilir, ama yine de cevapladım. Şimdi kapatmanın bir anlamı yok.
ayrıca bakınız: https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Coffee_preparation Kopyalamak / yapıştırmaktan çekiniyorum, ama muhtemelen kanonik cevap bu ...
Bir cevap:
Patrick Sebastien
2015-05-13 17:33:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu uzun bir soru olduğu için kısa ve öz olmaya çalışacağım.

Kısacası, evet, bu ana kahve makinelerinin tümü farklı bir tür veya boyut kullanıyor filtre. Bazen her tür farklı bir filtre kullanabilir. Listelediğiniz bu kahve makineleri için kapsamlı olmayan bir filtre türleri listesi sağlayacağım. Liste kapsamlı olmasa da, her cihaz için ana filtre türlerini sağlayacaktır.

Kalıcı ve Kağıt filtrelerini anlamak

Kalıcı bir filtre genellikle metalden yapılır ve , çoğu durumda, ağ (espresso makineleri için doğru değildir). Tek kullanımlık değildirler ve birçok kez tekrar kullanılmak üzere üretilirler.

Kalıcı olmayan bir filtre genellikle kağıttan yapılır ve tek kullanımlıktır ve genellikle tekrar kullanılması amaçlanmamıştır.

Damla Kahve

Drip Kahve makineleri, ev kullanımı için en yaygın kahve makinelerinden biridir. Kullanılan filtre kağıt ya da kalıcı olacaktır.

Damla kahve makinesi için bir kağıt filtre, kahve makinesinin markası ve modeline bağlı olarak ya düz tabanlı ya da koni şeklinde olacaktır.

Düz tabanlı filtreler:

Flat-bottom Filter

Koni şekilli filtre:

Cone shaped filter

Kalıcı filtre aynı şekilleri alabilir, ancak genellikle düz tabanlı bir şekle sahiptir, ancak koni şeklindeki ve düz tabanlı bir filtre arasında bir melez olabilir. Bunu yalnızca ters üçgen prizma olarak tanımlayabilirim. Aşağıda, yukarıda bahsedilen karma filtrenin bir resmi bulunmaktadır.

Hybrid cone filter

Tek Kupa

Bu filtreler genellikle kağıttan yapılır ve genellikle koni şeklindedir. bu genellikle tek kap demleme cihazının türüne özgü / benzersizdir.

French (Push) Press

Bir fransız veya itme, ince bir metalden yapılmış kalıcı bir filtre kullanır örgü. Pistonun altındadır. Filtrenin alt kısmında aşağıda gösterilen üç ana bölüm vardır.

Fransız Basın Filtresinin Parçaları:

French Press Filter Parts

Espresso Makinesi

Bir espresso makinesinin filtresine portafilter denir. Küçük bir sepet şeklindedir, metalden yapılmıştır ve alt kısmında metalde küçük delikler vardır. Üç boyut var. En yaygın olanı tek ve çift atış filtreleridir ve daha nadir olanı üçlü atış filtresidir. Daha fazla öğütülmüş kahve tutmak için boyutları büyür.

Ana akım ev espresso makinelerinde genellikle üç tip portafiltre vardır.

  1. Tek cidar. Bu, endüstriyel ortamda en yaygın olanıdır. Filtrenin altında sadece bir duvar bulunur.
  2. Çift cidar. Bunu deneyimsizler için bir portafilter olarak düşünün ve en çok ev tipi espresso makinesi için yaygındır. Portafiltrenin altında sadece birkaç delik bulunan ikincil bir duvara sahiptir. İki duvarın varlığı, ekstraksiyon basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve bu nedenle sıkıştırma basıncı ve öğütme boyutu konusunda çok iyi olmayanlar için iyidir.
  3. Bölme filtresi. Bu, diğerleriyle aynı şekle sahip ve bazı ev tipi espresso makineleri ile birlikte gelen, özel olarak tasarlanmış bir filtredir. Önceden hazırlanmış ve önceden paketlenmiş espresso kapsüllerini tutmak için kullanılırlar ve bunlar filtreye basitçe düşürülür ve geleneksel espresso demlemesinin kurcalama ve öğütme gibi diğer birçok adımından kaçınılabilir.

Solda portatif filtreler (tek duvarlı) ve sağda (onları tutan ve baş aşağı duran) sepetler:

Portafilters

sol tek çekimdir ve sağdaki filtre çift çekimdir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...