Soru:
Uzayda düzgün çalışabilmesi için espresso makinesinde ne gibi değişiklikler yapılması gerekiyor?
Shadow Wizard is Ear For You
2015-02-01 18:02:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yakın zamanda bir Astronatur'un "özel olarak uyarlanmış bir espresso makinesini" uzay istasyonuna götürdüğü ve orada kahve içmek için kullandığı hakkındaki bu makaleyi okudum.

İşte bu, Merak ediyorum, sıfır yerçekiminde bile mükemmel kahve üretmesi için kahve makinesinde ne gibi değişiklikler yapıldı?

Makalenin tamamı şu:

Cristoforetti Ünlü İtalyan kahve üreticileri Lavazza, özel ve hafif bir makine oluşturmak için uzay gıda uzmanı mühendisliği firması Argotec ile birlikte çalıştıktan sonra sabah kafeinini hazırladı.

Bu da gerçekten çok fazla teknik bilgi vermiyor. kendini değiştirin.

Bir cevap:
apaul
2015-02-01 21:09:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu basın bültenini inceleyebildim:
http://www.lavazza.com/en/.content/document/pdf/PR_Italian-espresso-in-orbit.pdf

Uzayın aşırı koşullarında çalışabilen ilk kapsül bazlı espresso sistemi burada. Adı ISSpresso ve İtalyan Uzay Ajansı ile işbirliği yapan iki İtalyan şirketinin - Argotec ve Lavazza - beyin çocuğudur

Turin, 13 Haziran 2014 - "Uluslararası Uzay İstasyonunda en çok özlediğim şey espresso kahvesi." 13 yıldır Uluslararası Uzay İstasyonunda çalışan İtalyan astronotlardan bu yorumu defalarca duyduk ve bugün espresso dilekleri gerçeğe dönüşmek üzere. Aslında, Argotec ve Lavazza, otantik İtalyan espressoyu Uluslararası Uzay İstasyonu'na getirmek için İtalyan Uzay Ajansı (ISA) ile birlikte çalışıyor. Bu yüzden, Futura Misyonunda - İtalyan Uzay Ajansı'nın Uzay İstasyonundaki ikinci uzun vadeli görevi - Avrupa Uzay Ajansı'nın bir diğer İtalyan astronotu Hava Kuvvetleri Kaptanı Samantha Cristoforetti, uzaya çıkan ilk İtalyan kadın olabileceği gibi, ilk tarihte astronot yörüngede otantik bir İtalyan espressosu içti.

Adı ISSpresso. Adını kurulacağı Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) alıyor. Sıvıların ve karışımların akışkan dinamiklerini düzenleyen prensiplerin Dünya'daki tipik prensiplerden çok farklı olduğu, aşırı uzay koşullarında çalışabilen ilk kapsül bazlı espresso sistemidir. ISSpresso, İtalyan mühendis Argotec tarafından yürütülen bir projenin ürünüdür. uzay sistemleri tasarımında uzmanlaşmış ve mekan içi tüketim için sağlıklı ve besleyici yiyeceklerin hazırlanmasında Avrupa lideri ve tarihi İtalyan kahve markası Lavazza. ISSpresso, ağırlıksız bir ortamda mükemmel bir espresso sunabilen gerçek bir teknolojik ve mühendislik mücevheridir. Bu yüzden Ajans'ın ISS'de yürütülen kamu-özel ortaklığı projelerine ve faaliyetlerine sürekli açık tuttuğu İlgi İfadesi Talebi çerçevesinde ISS'de kullanılmak üzere İtalyan Uzay Ajansı tarafından seçilmiştir.

“İtalyan kahvesi sınırları olmayan bir içecektir - yorumlar Giuseppe Lavazza, Lavazza'nın Başkan Yardımcısı - ve bir süredir espressoyu uzaya götürmeyi düşünüyoruz. Nitekim, on yıl kadar öncesine kadar, Thierry Le Gouès tarafından çekilen fotoğraflarla ve o zamanlar bir bilim kurgu eseri gibi görünse de aslında sadece geleceğin bir vizyonu olan Espresso Misyonumuz takvimimizle espressoyu sanatsal bir yörüngeye sokmuştuk. Aslında bugün, Uluslararası Uzay İstasyonunda ağırlıksızlığın sınırlarını da aşan bir konumdayız ve İtalya'da üretilen ürünlerin tartışılmaz sembolü olan iyi bir espressonun tadını çıkarıyoruz. Araştırma ve ürün yeniliğine adanmış bölümümüz olan Lavazza İnovasyon Merkezi aracılığıyla Argotec ile bu büyük projede çalışmaktan gurur duyuyoruz: uzun görevlerde bulunan astronotların yaşam ve beslenme kalitesini iyileştireceğini umduğumuz bilimsel ve mühendislik mücadelesi. "

"Uzay mühendislerimiz - Argotec'in Genel Müdürü David Avino - Lavazza'nın deneyimi sayesinde, astronotlar için güvenli ve mikro yerçekimi koşullarında çalışabilen yeni bir konsept kahve makinesi tasarladı. kapsül ekstraksiyon sistemlerinde lider olarak. İşlevsel proje Haziran 2013'te tamamlanmıştı: Argotec yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışıyordu. Bu, Dünya'ya anında geri dönüş sağlayan yenilikçi çözümlere yol açan ultra yüksek teknolojili bir projedir. ISSpresso, İtalyan Uzay Ajansı tarafından teknik işlevsellik ve güvenlik açısından dayatılan çok katı gereksinimleri karşılayan teknolojik bir meydan okumadır. Avrupalı ​​astronotların eğitimi ve beslenmesi. Yemek önemli bir psikolojik destek sağlıyor ve iyi bir İtalyan kahvesinin tadını çıkarabilmek, her astronot için özel olarak tasarlanmış menüyü bitirmenin doğru yolu olabilir ve bu da onun kendisini daha yakın hissetmesine yardımcı oluyor. "

Roberto İtalyan Uzay Ajansı Başkanı Battiston şunları ekledi: "ISSpresso, ISA'nın ISSnational kullanım haklarını kamu-özel ortaklık girişimlerine açık hale getirme kararının kamu kaynaklarının teknolojik, ekonomik ve sosyal açıdan değerlendirilmesiyle sonuçlanmasının mükemmel bir örneğidir. hedefler. ISA, ISS astronotlarının ve gelecekteki uzun gezegenler arası keşif görevlerinde yer alacak olan astronotların yaşam kalitesini iyileştirme hedefini proje ortaklarıyla paylaştığı için, NASA ile ikili işbirliği anlaşmaları sayesinde ISS'yi ISS'ye getirecek. Aynı zamanda, Made-in-Italy markasının imajının tanıtımına ve uluslararası veya daha iyi bir "uzay" düzeyinde yayılmasına katkıda bulunmaktan da gurur duyuyoruz. "

Bir kahve molası Uzay kahve makinesinin bir prototipi şu anda Argotec'in laboratuvarlarında test ediliyor ve gerekli tüm işlevsellik ve güvenlik kontrolleri yapılıyor. Sonraki aşamada Finmeccanica –Selex ES, biri İtalyan astronot Samantha Cristoforetti olan Futura Mission ekibiyle ISSpresso'yu yörüngeye çıkarmayı amaçlayan değerlendirme faaliyetlerine katılacak. ISS'deki 'köşe kafesi' İstasyonda sosyalleşme merkezi, uzayda bir tür sosyal ağ, bir araya gelme, sohbet etme ve rahatlama mekanı olacak: astronotları bunlardan uzak tutan göz ardı edilmemesi gereken bir yön. çok zorlu bir ortamda aylarca evde. Yenilikçi kapsül sistemi aynı zamanda sadece normal bir espresso değil, aynı zamanda çay, infüzyon ve et suyu gibi caffè lungoor sıcak içecekleri de hazırlayabilecek, böylece yiyecekler de rehidre edilebilecek.

Dünya dışı teknoloji. ISSpresso'nun en küçük ayrıntısı, bilimsel ve mühendislik zorluklarına yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır: Aslında, makine çalışmaları, zorluk gibi fizik ve akışkan dinamiğinin ilkelerinin üstesinden gelinmesini sağlamıştır. bir uzay ortamında sıvıları yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta işleme. Normal bir espresso makinesinin içinde su taşıyan plastik tüpün, 400 bar'dan fazla basınca dayanacak şekilde tasarlanmış özel bir çelik tüp ile değiştirildiğini düşünün. Makine o kadar karmaşıktır ki, yaklaşık 20 kilogramdır İtalyan SpaceAgency ile kararlaştırılan teknik özelliklere uygun olmayan güvenlik nedenleriyle tüm kritik bileşenlerin yedekleri bulunduğundan. ISSpresso, astronotların menüsündeki lezzet çeşitliliğini artırmanın yanı sıra teknolojik olarak yüksek değerli bir projeyi temsil eder. mikro yerçekimindeki akışkanlık ilkeleri ve koşulları hakkındaki anlayışımızı geliştirmeye yardımcı olur Kabul edilen çözümlerden bazıları, hem gelecekteki uzay görevleri hem de acil karasal kullanım için faydalı olacak uluslararası patentlere yol açtı ...

tl; dr

Yalnızca kahve yapmakla kalmayıp, aynı zamanda çay, et suyu, demleme ve yiyecekleri yeniden sulandıran yüksek basınca dayanacak şekilde tasarlanmış ağır hizmet tipi bir kapsül sistemi gibi görünüyor.


Sadece The Guardian'da bulunan resimler:

enter image description here

Ve http://walyou.com/lavazza-argotec-isspresso/

enter image description here

Etkileyici arama becerisi! ;)
@ShadowWizard hayır, Google'da "uzay istasyonunda lavazza espresso" için ilk sonuç = p
@ShadowWizard Çok fazla teknik ayrıntı vermiyor, ancak içinde birkaç küçük külçe var.
Evet, kesinlikle hiç yoktan iyidir. :)
@ShadowWizard Ben de birkaç resim buldum.
Buradaki tüm teknoloji için en çok adı seviyorum: ** ISSpresso **. Vay canına, bu akıllıca. :)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...