Soru:
Kahve neden bazı insanlarda baş ağrısını iyileştirirken bazılarında buna neden oluyor?
Nicolás
2015-03-03 20:54:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kafeinin kan basıncıyla ilgili etkileri olduğunu biliyorum, ancak kafeinin kendisinin veya bir fincan kahvenin içindeki diğer kimyasal bileşenlerin başka yan etkileri olup olmadığını bilmiyorum.

Bir cevap:
Suspended User
2015-03-03 22:38:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Farklı insanlar, kimyasallara ve uyarıcılara biraz farklı şekillerde tepki verir. Kafeinin neden olduğu kan basıncındaki yükselmenin bazı kişilerde (özellikle kafein kullanmamış olanlarda) abartılması ve baş ağrısına neden olması tamamen mümkündür.

Öte yandan kafein, birkaç mekanizma yoluyla diğer kişilerdeki baş ağrısını azaltabilir veya önleyebilir:

Kafein aynı zamanda birçok Analjeziklerin daha verimli çalışmasını sağlaması, daha hızlı emilmesine neden olması ve bazı analjeziklerin olası yan etkilerini azaltan dozajın azaltılmasına olanak sağlaması nedeniyle migren tedavisinde kullanılan ilaçlar.

Bu, Ayrıca kafein bağımlısı (günlük kahve içenler) kişilerin kafein / kahve almadıkları takdirde yoksunluk belirtilerine başlaması da mümkündür. Bu semptomlardan biri baş ağrısı olabilir. Tekrar kafein tüketmek bu yoksunluk belirtilerini hafifletebilir.

Aynı damardaki başka bir etki (üzgünüm): kafein vazokonstriksiyon etkilerine sahip olabilir; [bunun gibi] çalışmalara da bakın (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19219847).


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...