Soru:
Paslanmaz kahve sürahisini nasıl temizlemeliyim?
hoc_age
2015-03-09 16:55:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ofiste, buna benzer paslanmaz çelik vakumlu sürahili bir kahve makinemiz var. İçinde 5 yıldan fazla zorlu hizmetin ardından kahve kalıntısı biriktirirken, karşılığında kibarca "yetersiz temizlik" dediğim şeyi alıyor.

Çift duvarlı vakumlu bir kap. Isıtma elemanı yok, bu yüzden ilk başta bu birikmeye neyin sebep olduğundan tam olarak emin değilim. Üretici kullanıcı kılavuzu bulaşık deterjanı / yumuşak deterjan veya bir bulaşık makinesinin üst rafı kullanarak temizlemeyi önerir; İkisini de denedim, işe yaramadı. Aşındırıcı olmayan fırça, sünger ve bulaşık deterjanlarıyla ovmayı da denedim; geliştirilmiş, hala çok fazla kalıntı. Yaklaşık bir saat boyunca iki parti kaynar suya ve bikarbonata (karbonat) batırdım. İlk durulama neredeyse demlenmiş kahveye benziyordu; bu şok ediciydi . Tüm bunlardan sonra, durum iyileştirildi, ancak hala çok fazla kalıntı var.

Paslanmaz çelikten kahve lekelerini çıkarmak için sayısız öneri var, bu sekizli set ( 8) Wikihow'dan. İçini çeşitli ev kimyasallarına maruz bırakmanızı önerir: sirke, kabartma tozu / bikarb, çamaşır suyu (!?), Tuz, buz küpleri vb. Bu diğer makale bir bulaşık makinesi deterjan tableti kullanmayı önerir ancak anonim tabletler kullanıyor. Bu, bulaşık makinesi deterjan tozu kullanmaya başını veriyor ( bu diğer cihazda yaptığım gibi), ancak işyerinde gerçek temizleme kimyasalının ne olduğunu bilmeyi tercih ederim.

Öyleyse ya bu (kesinlikle işe yarar) sürahiyi yenisi için terk etmeden ya da kilerimi aday kimyasallar için indekslemeye başlamadan önce: Bu paslanmaz sürahiyi nasıl temizlemeliyim? Elbette birisi bu sorunu çözmüş ve çözmüş olmalıdır.

Ek olarak: İşlem sırasında bunu daha da kötüleştirmediğimden de emin olmak isterim; örneğin sürahinin içini çizmek veya aşındırmak. Bu karaflar birikmeye yatkın mı? Buna ne sebep oluyor? Düzenli temizliğin yanı sıra, bu şeyi daha uzun süre daha temiz tutacak başka bir şey var mı?

Bunun da yardımcı olabileceğini fark ettim: https://coffee.stackexchange.com/questions/3756/what-can-i-use-to-clean-my-machine-as-a-substitute-for-original-cleaners/ 3794 # 3794
Yedi yanıtlar:
William Moore
2015-03-10 16:45:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tanen, kahvede bulunan bir kimyasaldır ve normalde kahve yapma / içme ekipmanınızı lekeleyen şey budur.

Bir espresso makinesi kullanırken, makinenizin içinde biriken "tanen" birikimini temizleyen temizleme tozu ile "ters yıkama" yapmanız önerilir. Sürahinize de benzer bir şey olmasını bekliyorum. Bir espresso makinesiyle bunu haftalık olarak yoğun kullanımla yapmanız önerilir - bu nedenle "yetersiz temizlenmiş" bir sürahinin muhtemelen ağır tanen lekeli olacağını hayal edebiliyorum.

Herhangi bir kahve tedarikçisinden tanen temizleme tozu satın alabilirsiniz. , Mutlu Eşek gibi.

Espresso Makineleri için tasarlanmış olsa da tozu suda çözmek ve tanen lekeli diğer ekipmanları temizlemek için kullanmak tamamen güvenlidir.

Bu temizlik ürünlerinden herhangi birini şiddetle tavsiye ediyorum. Bütçede, biraz kabartma tozu veya pH'ı yükseltmek için herhangi bir şeyle zenginleştirilmiş toz deterjan (mükemmel su yumuşatıcıları içerir) harikalar yaratır. Üniversitede analitik laboratuar malzemelerini temizledim ve metal yüzeyler söz konusu olduğunda pH ne kadar yüksekse o kadar iyi buldum. Ve her zaman olduğu gibi DURULAMA, DURULAMA ve DURULAMA.
user18963
2016-01-22 05:18:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Paslanmaz çelik termal sürahili bir Bunn kahve demleme makinem var. Kullanım kılavuzundaki talimatları izleyerek temizledim ve sonuçlar şaşırtıcı derecede iyiydi.

Demleme hunisine bir kağıt filtre yerleştirin ve kağıt filtreye 2 çay kaşığı Cascade toz bulaşık deterjanı dökün. Bira makinesine bir sürahi soğuk su dökün ve demleyin. Sürahinin 10-15 dakika beklemesine izin verin. Uzun saplı, yumuşak kıllı bir fırça kullanarak sürahinin içini temizleyin. Çözeltiyi dökün ve iyice durulayın.

Kullanıcı el kitabında ada göre "Basamakla" ifadesi geçiyor. Cascade'deki bileşenler aşağıdadır.

Su yumuşatıcılar (kompleks sodyum fosfatlar ve sodyum karbonat), temizlik ve su lekesi önleme maddeleri (iyonik olmayan yüzey aktif madde ve klorlu ağartıcı), bulaşık makinesi ve porselen koruyucu maddeler (sodyum silikat) işleme yardımcısı (sodyum sülfat), köpük kontrol maddesi ve parfüm.

Düzenli temizlik dışında birikmeyi önlemenin herhangi bir yolunu bilmiyorum.

Umarım bu yardımcı olur!

Anladığım kadarıyla sihirli temizleyici sabunun içindeki ağartıcıdır. İyi bilinen bir organik aşındırıcıdır. Organik kalıntıları giderir. Aynı sonuçlar için biraz çamaşır suyunu suyla karıştırıp karafın metal parçalarını bir gecede içinde bırakabilirsiniz. Ardından normal sabunla temizleyin.
hardmath
2015-03-10 18:51:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Paslanmaz çelik sürahinizin duvarındaki koyu lekelerin birikmesi gibi görünebilir, bir kağıt havlu veya başka bir hafif temizleme aletiyle su ve biraz çaba ile ortaya çıkacağını tahmin ediyorum. Soğuk veya ılık su kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü bu, sıcak sudan kaynaklanan acı riski olmadan lekeyi (katmanlarını) ovalamanıza izin verir.

Oluşum büyük ölçüde kahvede suda çözünen bileşiklerden kaynaklanır ve çünkü demleme işlemi sıcak suda bunlardan bir konsantrasyon yaratır, çünkü demleme soğudukça bunlar solüsyondan çıkma eğilimindedir. Ayrıca, orijinal kahve telvesini tutan filtre / sepet boyunca ilerlemek için yeterince küçük olan küçük öğütülmüş kahve parçacıkları olacaktır ve bu parçacıklar, özellikle lekelenmeyi / çökelmeyi teşvik etmek için hareket eder.

Durulama suyunun neredeyse sürahinin normalde tuttuğu demlenmiş kahve kadar koyulaşmasıyla elde edilen ilk başarı kanıtı gördünüz. Bu büyük bir tekrar meselesi. Bununla birlikte, sürahi, süt veya krema gibi başka bir şeyle karıştırılmış kahveyi tutmak için kullanılmışsa, bu daha zor bir temizlik problemi yaratabilir (çünkü sütteki yağ, su çözeltisine dirençli bir bağlayıcı madde görevi görecektir). Sanırım burada durum böyle değil, çünkü ofisteki çoğu insan varsa süt veya diğer krema eklemek için kendi tercihlerine sahip olacak.

Lekenin ne kadar çabuk durulandığını görmek biraz daha kolay. cam sürahi (birikintinin tanımına göre birkaç durulama gerekebilir), ancak çelik sürahi hakkında lekenin çıkarılmasını zorlaştıracak hiçbir şey yoktur.

SLC44
2016-01-26 17:14:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ben de çift cidarlı 16 onsluk yumuşak sabunlar, deterjanlar, çamaşır suyu, sirke ve ovalama kullandım. paslanmaz kahve fincanı, yine de kahve lekesi kaldı. Sonunda Cascade toz bulaşık deterjanını büyük bir başarıyla kullandım, boyasız paslanmaz ve aşındırma olmadan bitirdim. Yaklaşık koydum. Fincana 1 / 4-1 / 2 çay kaşığı sıcak su doldurun, karışımı çalkalayın ve gece boyunca kapağı kapalı olarak bekletin. Geçenlerde aynı başarı ile Cascade POD toz bulaşık deterjanından küçük bir miktar kullandım. Cascade bulaşık makinesi sıvı deterjanı çalışmıyor. İyi şanslar!

user136102
2016-01-26 21:06:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

~% 10 sirke ile bir tencere hazırlıyorum ve her şeyi hemen temizliyor. Herhangi bir sirke kalıntısına yardımcı olmak için ikinci bir sadece su akışı yapılır.

Kim
2017-08-11 00:11:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nihayet & paslanmaz çelik kahve sürahimi temizlemenin KOLAY yolunu buldum. Sadece hayret ediyorum Sihir gibi çalıştı. Sadece sürahinizin içine bir Cascade bulaşık makinesi deterjan bölmesi koyun. Ocakta suyu kaynatın ve ardından sürahinizi lavaboya koyun ve üzerine kaynar su ile doldurun. Yalnızca yaklaşık 30 dakika sürer. Bunu yaptım, köpeklerimi gezdirdim, geri geldim ve geri döndüğümde tencerede su siyahtı. Karıştırmak için uzun saplı bir kaşık kullandım (bunlardan birine ellerini sığdırabilecek birini tanıyor musun ?!), SİYAH suyu döktüm ve lekesizdi. Oldukça temiz demek istemiyorum. Çok temiz demek istemiyorum. LEKESİZ demek istiyorum. Kaşıkla karıştırmamın küçük bir fark yarattığını sanmıyorum. Sanırım Cascade ve kaynar su bunu kendi başına yaptı. Çok mutlu! enter image description here

Etkileyici sonuçlar. bunu bu gece deneyebilir =)
Ecnerwal
2017-08-16 05:47:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Soğuk kabı kaynar suyla önceden ısıttıktan sonra daha uzun bir ıslanma (genellikle bir gecede) buldum - kabın ısınmasını bekleyin, suyu boşaltın ve taze kaynar suyla yeniden doldurun ve bikarbonat / kabartma tozu genellikle paslanmaz çelik termosumu çözer. işlevsel olarak benzer ve bazen daha ilginç gunk oluyor (içine süt ve şeker koyma eğiliminde olduğum için, kullanımdan sonra bir süre unutulmuşsa, gerçekten temizlenmesi gerekiyordu ...)Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...